لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ یا صلح؛ پاسخ نیروهای امریکایی به طالبان 


پس از آن که یک سخنگوی گروه طالبان خواستار وضاحت در مورد پیام سکات میلر، قوماندان ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان شد، نیروهای امریکایی در این کشور امروز به او پاسخ ارایه کردند.

سنی لگیت، سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان امروز دوم می (۱۳ ثور) در صفحهٔ تویتراش خطاب به ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان نوشته است؛ "در مورد تقاضای جنرال میلر از طالبان برای کاهش خشونت وضاحت خواسته‌ اید. بیایید [این موضوع را] واضح سازیم: مردم افغانستان صلح می‌خواهند. جهان از طالبان خواسته است که خشونت را کاهش دهد و بر کووید۱۹ تمرکز کند. زمان آن فرا رسیده است که خشونت توقف یابد."

سکات میلر هفته گذشته گفته بود که اگر طالبان به خشونت ادامه دهند، با پاسخ روبه رو خواهند شد.

جنرال میلر گفته بود: "اگر طالبان به خشونت ادامه دهند، باید منتظر پاسخ نیز باشند."

سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان به سخنگوی طالبان با تاکید بر "ترجمه درست" گفته است که باید حرف های جنرال میلر را با دقت بشنود و آنرا تحریف نکنید.

آقای لگیت همچنان گفته است: "رهبران شما که با جنرال میلر صحبت کرده اند،‌ دقیقاً می‌دانند که او چه گفته است زیرا وی همواره عین پیام را با آنان شریک ساخته است."

او گفته است که کاهش خشونت یک نیاز مبرم است. اما افزوده است "جنگ مولد جنگ و خویشتنداری مولد خویشتنداری است و تمامی طرف‌ها باید برای جلوگیری از کشتار و خشونت از خویشتنداری کار گیرند."

سخنگوی نیروهای امریکا گفته است: "اگر خشونت کاهش نمی‌یابد پس بلی، پاسخ خواهد داشت. تمام جوانب باید به مسیر سیاسی برگردند."

نیروهای امریکایی گفته اند که پس از امضای توافقنامه دوحه به تاریخ ۲۹ فبروری، جهان شاهد کاهش نه بلکه افزایش چشمگیر خشونت بوده است.

آقای لگیت افزوده است که طرفین باید خشونت را تا ۸۰ درصد کاهش دهند تا زمینه برای مذاکرات صلح مساعد شود.

این سخنگوی نیروهای امریکایی گفته است؛ "در دوحه، ما توافق کردیم که نیروهای امریکایی و ایتلاف با برادران و خواهران افغان خویش به مشارکت خویش ادامه داده؛ از آنان حمایت و در صورت نیاز دفاع خواهیم کرد. ما مسوولیت خویش را جدی می‌گیریم."

در این پاسخ طولانی به طالبان گفته شده است که آقای میلر با رهبران نظامی این گروه در مورد نیاز کاهش خشونت به هدف رسیدگی به کرونایروس صحبت کرده است و پیام قوماندان نیروهای حمایت قاطع یک "تهدید برای جنگ نه بلکه امید برای صلح بوده است".

XS
SM
MD
LG