لینک های دسترسی

جان کری: نگرانی اسرائیل در مورد ایران بی اساس است


نتنیاهو، صدراعظم اسرائیل، از قدرت های جهان می خواهد تا در دور دوم مذاکرات روی برنامه هسته ای ایران ، که قرار است فردا در ژنیو آغاز گردد، موقف جدی تری را اتخاذ کنند.

در عین حال جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحدۀ امریکا، می گوید صدراعظم اسرائیل، حق دارد تا اعتراض خود را در مورد معامله احتمالی هسته ای با ایران بیان دارد، اما نگرانی های وی بی اساس است.

آقای نتنیاهو مبارزه بسیار علنی را علیه مذاکرات بین المللی جاری با ایران براه انداخته و این معامله را یک معامله بد برای اسرائیل و یک تحفه برای ایران می خواند" واضح است که این توافق فقط برای ایران خوب است و برای باقی جهان واقعا بد است. معامله رویایی ایران یک خواب وحشتناک برای جهان است."

کری در جریان کنفرانس مطبوعاتی مشترک با داود اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، در واشنگتن گفت احترام زیاد به نگرانی رهبر اسرائیل دارد که می گوید یک توافق با ایران شاید خطر را به این دولت یهودی بیشتر سازد" من به آن رفقا و هر کس دیگر که شاهد این است اطمینان می دهم که هر کاری را که ما در اینجا انجام می دهیم اسرائیل را بیشتر به خطر مواجه نمی سازد. در واقع این امر خطر را کم می سازد."
بنیمن نتنیاهو صدراعظم اسرائیل
بنیمن نتنیاهو صدراعظم اسرائیل
قرار است شش قدرت جهان امریکا، روسیه، برتانیه، فرانسه، چین، و جرمنی دور دوم مذاکرات شان را با ایران در ژنیو به روز چهارشنبه آغاز کنند. ابراهیم اسکولای، مفسر در نهاد مطالعات امنیت ملی، می گوید مردم نظریات مختلف دارند" جهان به دو بخش تقسیم شده است، یک بخش به ایرانی ها باور دارد و بخش دیگر باور ندارد."

بسیاری ها در اسرائیل باور دارند که ایران می خواهد روند مذاکرات طولانی شود. امو یادلین، رئیس نهاد مطالعات امنیتی، می گوید ساختن بم، به زودترین فرصت، از اولویت های ایران نیست" ایرانی ها هشیار تر از آن استند. آنها بم را با مصونیت می سازند، به سرعتی می سازند که آنقدر تحریک کننده نباشد تا علیه آن عکس العمل نشان داده شود. "

مفسرین اسرائیلی می گویند فشار بر ایران باید به حد کافی قوی باشد تا توافقی در میان آید که اسرائیل با آن موافق باشد.

گزارش: سکات باب
ترجمه: نجیبه خلیل
XS
SM
MD
LG