لینک های دسترسی

Breaking News

جان کری به اسرائیل درمورد ناکامی مذاکرات هشدار داد


پس از آنکه جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده هشدار دارد که اگر مذاکرات صلح با فلسطینی ها به ناکامی منتج شود، اسرائیل با تحریم های روز افزون بین المللی مواجه خواهد شد، مقامات اسرائیلی خشمگین شده اند.

آقای کری در نشست امنیتی مونیخ گفت که مردم در مقابل اسرائیل حساس شده اند.

جان کری گفت "در مقابل اسرائیل، تبلیغات منفی در حال افزایش است. مردم با این موضوع بسیار حساس شده اند. از تحریم کردن اسرائیل و سایر چیز های دیگر صحبت می شود. آیا با این همه ما بهتر خواهیم شد؟"

وزرای اسرائیلی در یک نشست هفته وار کابینه در بیت المقدس، این اظهارات وزیر خارجۀ ایالات متحده یک تهدید مستقیم تلقی کردند و آن را چنین تفسیر کردند که یا به فلسطینی ها امتیاز قایل شوند یا قیمت گزافی را بپردازند که همانان تحریم های بین المللی است.

یووال ستینیتز، وزیر امور ستراتیژیک اسرائیل این اظهارات آقای کری را آسیب رسان، غیر منصفانه و غیر قابل تحمل خواند.

یووال ستینیتز گفت "اسرائیل از هراس تهدید تفنگ، مذاکره نخواهد کرد، به ویژه زمانی که منافع حیاتی ملی آن کشور با خطر مواجه باشد."

وزارت خارجۀ ایالات متحده وضاحت داده می گوید که اظهارات آقای کری، تحریف شده است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده شدیداً مخالف هر گونه تحریم علیه اسرائیل بوده و وزیر خارجه فقط به اقدماتی اشاره کرده که توسط سایری اتخاذ گردیده است.

اتحادیۀ اروپایی تهدید نموده است که تولیدات ساحات اشغال شده را تحریم خواهد کرد. در این حال، چندین شرکت دیگر اروپایی، تجارت های شان را با شرکت های اسرائیلی توقف داده اند که در کرانۀ غربی فعالیت دارند.

بنیامین نتانیاهو، صدر اعظم اسرائیل گفت که فشار های بین المللی بر اسرائیل، تلاش های صلح را صدمه میزند، زیرا این فشار ها باعث موقف شدید تر فلسطینی ها میشود.

نتانیاهو گفت "تلاش ها برای وضع یک تحریم بر اسرائیل، غیراخلاقی و غیر منصفانه است."

آقای نتانیاهو به کشورهای که در پی تحریم اسرائیل اند گفته است که آنها به اهداف شان نخواهند رسید.

تنش های تازه به تردید های در حال افزایش در حکومت اسرائیل پیرامون فشار آقای کری برای ایجاد یک حکومت فلسطینی، اشاره میکند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده در جریان سال گذشته، یازده بار به منطقه سفر کرده و مقامات کابینه اسرائیل هراس دارند که او اسرائیل را به امتیازدهی خطرناک ارضی مجبور می کند که این امر به امنیت ملی آن کشور صدمه خواهد زد.

وزیر دفاع اسرائیل با الفاظ شدید، ماه گذشته وزیر خارجۀ ایالات متحده را وسواسی و خیالاتی خواند.

گزارش: رابرت برجر، خبرنگار صدای امریکا
ترجمه:محمد هاشم حبیب زاده
XS
SM
MD
LG