لینک های دسترسی

Breaking News

قانونگذار امریکایی: تا ماه می از افغانستان بیرون نمی‌شویم


رییس کمیتهٔ خدمات نظامی مجلس نمایندگان، امروز پنج مارچ (۱۵ حوت) گفت که نیروهای امریکایی تا اول می از افغانستان بیرون نخواهند شد.

ادم سمت، رییس این کمیته در جریان صحبت در انستتیوت بروکنگز گفت که بیرون شدن نیروهای امریکایی تا این تاریخ از افغانستان خیلی بعید به نظر می‌رسد.

با آنهم، آقای سمت افزود که احتمال این وجود دارد که نیروهای امریکایی در جریان سال جاری از افغانستان بیرون شوند.

او افزود: "ما باید راهی را دریابیم که حضور ما بیشتر استراتیژیک و کمتر وسعت داشته باشد."

پیش از این، لندسی گراهام، سناتور امریکایی نیز گفته بود که نیروی‌های امریکایی زمانی از افغانستان بیرون خواهند شد که شرایط مساعد باشد.

آقای گراهام در مصاحبهٔ با شبکهٔ تلویزیونی سی‌بی‌اس گفت که با پیشنهاد اداره‌ٔ جوبایدن مبنی بر نگهداشتن نیروها در افغانستان موافق است.

او افزود: "فکر کنم ما در ماه می (افغانستان) را ترک نخواهیم کرد. ما زمانی بیرون خواهیم شد که شرایط مساعد باشد."

او گفت که طالبان فریب‌کاری می‌‌کنند و موارد توافقنامهٔ دوحه را رعایت نمی‌کنند.

این در حالی است که گروه طالبان از ایالات متحده خواسته است که تا تاریخ معیین شده باید تمام نیروهای بین المللی از افغانستان بیرون شوند.

پیش از این، طالبان هشدار داده بودند که اگر نیروهای امریکایی و بین المللی افغانستان را ترک نکنند، این گروه به "جنگ و جهاد" ادامه خواهد داد.

بر اساس توافقنامهٔ امریکا-طالبان، باید تمام نیروهای خارجی تا ماه می ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.

اما ادارهٔ‌ آقای بایدن می‌گوید که این توافقنامه را مرور می‌کند و وزارت دفاع این کشور گروه طالبان را متهم کرده است که به تعهدات شان در این توافقنامه پابند نبوده اند.

جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید گفته است که تصمیم در مورد سرنوشت حضور سربازان امریکایی در افغانستان و استراتیژی دیپلوماتیک واشنگتن در قبال این کشور، بر اساس نتایج همین بررسی گرفته خواهد شد.

کاهش خشونت، قطع روابط با گروه‌های تندرو مانند القاعده و مذاکرات صلح با حکومت افغانستان از تعهدات اساسی طالبان در توافقنامۀ دوحه است.

لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا در نشست وزیران دفاع پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفت که نیروهای امریکایی شتاب‌زده و با بی‎نظمی از افغانستان خارج نخواهند شد.

در این همین نشست، ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو نیز گفت که نیروهای این پیمان تا "زمان مناسب" از افغانستان بیرون نخواهند شد.

XS
SM
MD
LG