لینک های دسترسی

Breaking News

واشنگتن: همکاری نظامی روسیه و کوریای شمالی ناراحت‌‌کننده است


کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، در سفرش به روسیه، مورد پذیرایی گرم ولادیمیر پوتین قرار گرفت.

در حالی که کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی روز پنج شنبه ۱۴ سپتمبر (۲۳ سنبله) مشغول دیدار از نقاط مختلف روسیه بود، واشنگتن احتمال همکاری نظامی میان مسکو و پیونگ یانگ را ناراحت کننده خوانده و هشدار داده است که هیچ کشور نباید با فراهم کردن تسلیحات به روسیه، آن کشور را در کشتار اوکراینی های بی‌گناه کمک کند.

رهبر کوریای شمالی روز چهارشنبه وارد مسکو شد و مورد پذیرایی گرم ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، قرار گرفت. در حالی که هردو کشور تحت تحریم های شدید جهانی قرار دارد، پس از این دیدار، ولادمیر پوتین به تلویزیون دولتی روسیه گفت که امکان همکاری نظامی با کوریای شمالی وجود دارد.

جان کربی، هماهنگ کنندهٔ ارتباطات استراتیژیک شورای امنیت ملی ایالات متحده، در مورد موقف واشنگتن گفت:‌ "هیچ کشور در این جهان، هیچ کس، نباید آقای پوتین را در کشتار اوکراینی‌های بی گناه کمک کند. اگر آنها [روسیه و کوریای شمالی] در مورد کدام معاملهٔ تسلیحاتی تصمیم بگیرند، واضحاً که آن را بررسی می کنیم و با آن برخورد مناسب خواهیم کرد."

اما رهبر کوریای شمالی، روابط با روسیه را اولویت درجه یک خود خوانده و به وضوح گفت که از تهاجم روسیه بر اوکراین حمایت می کند. به گفتهٔ کیم جونگ اون، کوریای شمالی همواره حمایت کامل و بدون قید و شرط خود را از همه اقدامات حکومت روسیه و رییس جمهور پوتین، ابراز کرده است.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده نیز نگرانی خود را در مورد ملاقات کیم و پوتین ابراز کرده است.

متیو میلر، سخنگوی این وزارت، گفت:‌ "می خواهم بگویم صحبت پیرامون همکاری روسیه با کوریای شمالی در قبال برنامه هایی که قطعنامه های شورای امنیت ملل متحد را نقض می کند و روسیه خود به آن رای داده است، ناراحت کننده است."

مارک فیتزپتریک، تحلیلگر در انستیتوت بین المللی برای مطالعات استراتیژیک، می‌گوید که کوریای شمالی و روسیه ظاهراً به یک توافقی دست یافته اند که برای هردو یک موفقیت است، ولی به گفتهٔ این تحلیلگر، برای نظم جهانی و ثبات منطقه‌ای نگران کننده می باشد.

فیتزپتریک گفت:‌ "فکر می کنم دیدار هردو رهبر در یک مرکز فضایی، بسیار قابل توجه است. این کار نشان می دهد که کوریای شمالی در پی دست یافتن به چنین تکنالوژی است. با در نظرداشت این که اخیراً پرتاب دو ماهوارهٔ جاسوسی کوریای شمالی ناکام شد، این کشور به چنین همکاری نیاز دارد."

این تحلیلگر می گوید که هیچ تردیدی ندارد که کوریا شمالی به روسیه در زمینۀ فراهم آوری تسلیحات توپخانه‌ای و ضد تانک کمک خواهد کرد، زیرا به گفتهٔ او، روسیه مهمات خود را در جنگ اوکراین مصرف کرده است.

انتونیو گوتیرش، منشی عمومی ملل متحد گفته است که هرنوع همکاری کوریای شمالی، باید با درنظرداشت تحریم هایی که از سوی شورای امنیت این سازمان بر آن کشور وضع شده است، صورت گیرد.

گروه

XS
SM
MD
LG