لینک های دسترسی

Breaking News

پنس: مردم امریکا خواهان آزادی مذهبی برای تمام جهان است


مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده

مایک پنس، معاون رئیس جمهور ایالات متحده می گوید که در تاریخ دراز مدت این کشور، "آزادی مذهبی، نخستین آزادی ما" بوده است.

آقای پنس که در نشست نمایندگان ۸۰ کشور جهان، تحت نام برای پیشبرد آزادی مذهبی، صحبت می کرد گفت که مردم امریکا این آزادی را تنها به خود مختص ندانسته بلکه خواهان آزادی مذهبی تمام مردم جهان اند.

معاون رئیس جمهور ایالات متحده با اشاره به کشورهای نقض کنندۀ آزادی مذهبی گفت " ۸۳ درصد مردم جهان در کشورهایی زندگی می کنند که در آن آزادی مذهبی نیست یا مورد آزار حکومت و حتی مذهبی ها قرار دارند."

مایک پنس با اشاره به نقض حقوق فعالان مذهبی در ایران، از مردم آن کشور خواست به تلاش خود ادامه دهند.

آقای پنس افزود "نگاهی به کشور شماره یک حامی دهشت افگنی بی اندازیم. مسیحیان، سنی ها، بهائیان کمترین آزادی را در ایران دارند. آنان مدام مورد حمله قرار دارند و حتی کشته می شوند."

معاون رئیس جمهوری امریکا افزود: در سال گذشته بیش از ۲۰ ایرانی کُرد سنی به جرم آنچه "جنگ علیه خدا" نامیده شد، کشته شدند. این ادعایی است که به گفتۀ آقای پنس جمهوری اسلامی برای جنایات خود دارد.

آقای پنس گفت که ایالات متحده با فعالیت خرابکارانه دولت ایران مخالف است؛ اما در کنار مردم ایران ایستاده می باشد.

سخنرانی روز پنجشنبۀ مایک پمپئو، وزیر خارجۀ ایالات متحده در مورد آزادی مذهبی در جهان
سخنرانی روز پنجشنبۀ مایک پمپئو، وزیر خارجۀ ایالات متحده در مورد آزادی مذهبی در جهان

نشست روز پنجشنبه (۲۶ جولای) که به ابتکار وزارت خارجه ایالات متحده برگزار شده، با سخنان مایک پمپئو وزیر خارجۀ امریکا افتتاح شد.

آقای پمپئو از رئیس ترمپ برای زمینه سازی برگزاری چنین نشستی تشکر کرد و گفت "آزادی مذهبی یکی از مهمترین ارزش های جامعه امریکایی است. اما این فقط به امریکا وابسته نیست و دهه ها پیش سازمان ملل متحد خواستار به رسمیت شناختن حق آزادی مردم از سوی کشورها شده بود."

آقای پمپئو همچنین با تقدیر از کشورهایی که در آزادی مذهب پیشرفت هایی داشته‌اند گفت "کار ازبکستان را برای تضمین آزادی مذهبی تقدیر می کنیم. برخی کشورهای شرق میانه هم چنین کرده اند. این آزادی زمینه ساز توسعه اقتصادی کشورها می شود."

وزیر خارجه ایالات متحده در بخش پایانی سخنانش گفت که درباره میانمار، چین و ایران گزارشی از نادیده گرفتن آزادی مذهبی را منتشر خواهیم کرد.

ایران از جمله کشورهایی است که در گزارش سالانه وزارت خارجه وضعیت آزادی مذهب در آن بسیار بد گزارش شده است.

تنها یک ماه پیش وزارت خارجه امریکا گزارش سالانۀ آزادی مذهبی امسال را منتشر کرد که در این گزارش که به نقض آزادی مذهبی در حدود ۲۰۰ کشور در یکسال گذشته پرداخت و به ایران و چند کشور دیگر از جمله عربستان سعودی به عنوان کشورهایی که موارد متعدد نقض آزادی مذهبی دارند، اشاره شده است.

XS
SM
MD
LG