لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی ترمپ در مورد خبرنگار عرب


دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، و ملل متحد در مورد سرنوشت جمال خاشقجی، خبرنگار عربستان سعودی، ابراز نگرانی عمیق کرده اند.

رئیس جمهور ترمپ شام دوشنبه با شاره به ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی گفت "من در این مورد نگران استم و از شنیدن اخبار مربوط به آن راضی نیستم. امیدوارم که این مساله حل و فصل شود، اما در حال حاضر کسی چیزی در این باره نمی‌داند."

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده، گفته است که از مجرای دیپلماتیک با دولت عربستان سعودی تماس داشته و از این کشور خواسته تا در این مورد تحقیقات کامل انجام دهد و نتیجه این تحقیقات را با شفافیت کامل منتشر کند.

در همین حال، روینا شمداسانی، سخنگوی دفتر ملل متحد در امور حقوق بشر، روز سه شنبه گفت که آقای خاشقجی ظاهراً به گونه جبری در قونسلگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شده است. او گفت که اگر گزارش ها در مورد قتل آقای خاشقجی در داخل قونسلگری عربستان سعودی واقعیت باشد، این یک خبر "تکان دهنده" خواهد بود.

جمال خاشقجی که یک خبرنگار برجسته در عربستان سعودی بود، اخیراً مقاله های در انتقاد از سیاست های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی می نوشت. او هفته گذشته برای بدست آوردن اسناد طلاق از همسرش و اسناد ازدواج به نامزد جدید اش به قونسلگری عربستان سعودی در استانبول رفت و دوباره از این قونسلگری بیرون نشد.

ناپدید شدن این خبرنگار نگرانی های را در سطح جهان دامن زده و مقام های ترکی گفته اند که ممکن خاشقجی به دلیل مخالفت اش با ولیعهد عربستان سعودی در داخل قونسلگری این کشور کشته شده باشد.

در همین حال، وزارت خارجه ترکیه امروز اعلام کرد که در ادامه تحقیقات در مورد پیدا کردن خاشقجی، ساختمان قونسلگری عربستان سعودی در استانبول جستجو خواهد شد.

ریاض گفته است که خاشقجی ساختمان این قونسلگری را ترک کرد، اما رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، روز دوشنبه گفت که ریاض باید این ادعای خود را ثابت بسازد که آقای خاشقجی از این قونسلگری بیرون شده است.

XS
SM
MD
LG