لینک های دسترسی

Breaking News

مبارزه با قحطی؛ آغاز دوبارهٔ روند کمک‌های امریکا به یمن


ایالات متحده آغاز دوبارهٔ کمک‌هایش به ساحات زیر کنترول شورشیان حوثی را اعلام کرد تا با قحطی در این کشور جنگ‌زده مبارزه کند.

پیش از این، مقامات ملل متحد گفته بودند که جنگ و قحطی در یمن بزرگترین فاجعهٔ بشری را به بار آورده است.

ادارهٔ دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده کمک‌ها به این ساحات را توقف داده و گفته بود که شورشیان از این کمک‌ها به نفع خود استفاده می‌کنند.

ایالات متحده از سال ۲۰۱۹ میلادی به اینسو بیش از ۱.۵ میلیارد دالر را در بخش کمک‌های بشردوستانه با یمن معاونت کرده است.

این در حالی است که نمایندهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در امور با انتقاد شدید از شورشیان حوثی گفته است که آنان در حالی بیشتر بر جنگ تمرکز دارند تا قلمرو بیشتر را تصرف کنند که یک تلاش دپلوماتیک منطقوی و بین المللی برای ختم جنگ در این کشور جریان دارد.

تم لیندرکینگ گفت که متاسفانه چنین به نظر می‌رسد که حوثی‌ها عملیات نظامی برای تصرف ولایت مرکزی مارب را در اولویت‌کاری شان قرار داده اند که به نحوی تعجب آور است.

او افزود که به حوثی‌ها پیشنهاد آتش‌بس ارایه شده و از آنان تقاضا شده بود که به آن پاسخ مثبت ارایه کنند.

این در حالی است که ادارهٔ جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده یک ماه‌ پیش دستور توقف حمایت ایالات متحده از ایتلاف به رهبری عربستان سعودی را صادر کرد؛ ایتلافی که گروه‌های حقوق بشری آنرا به دلیل حملات هوایی بر ساحات ملکی یمن انتقاد کرده اند.

ادارهٔ دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده از این ایتلاف حمایت می‌کرد.

تهاجم نظامی به رهبری عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ بر ضد شورشیان شیعۀ حوثی در یمن پس از آن آغاز شد که حوثی‌ها با حمایت ایران، حکومت به رسمیت شناخته شدۀ‌ یمن را در اواخر سال ۲۰۱۴ از قدرت کنار زده و صنعا، پایتخت آن کشور را تصرف کردند.

ملل متحد گفته است که جنگ روان در یمن، بدترین بحران بشری عصر حاضر را به باور آورده است، طوریکه دو سوم جمعیت این کشور به دلیل جنگ، به کمک‌های خارجی متکی اند.

در جنگ‌ یمن تا اکنون بیش از ۱۰۰ هزار نفر کشته شده و بیش از سه میلیون نفر دیگر بی‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG