لینک های دسترسی

Breaking News

بلینکن: به پیشنهادات امنیتی روسیه پاسخ نوشتاری ارایه خواهد شد 


وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز ۲۱ جنوری (اول دلو) با سرگی لاوروف، همتای روسی‌اش در ژنیو ملاقات کرده و برای کاهش‌ تنش‌ها پیرامون اوکراین، به مذاکرات بیشتر توافق کردند.

این ملاقات میان انتونی بلینکن و وزیر خارجهٔ روسیه ۹۰ دقیقه طول کشید.

روسیه که در حدود ۱۰۰ هزار نیرویش را در امتداد مرز اوکراین جابجا کرده است، می‌گوید که طرح حمله بر اوکراین را ندارد، اما از ناتو و ایالات متحده خواسته است تا اوکراین را به عضویت ناتو نپذیرند و در کشورهای شوروی سابق، پایگاه نظامی ایجاد نکنند.

وزیر خارجهٔ ایالات متحده پس از ملاقات امروزی گفت که واشنگتن هفتهٔ آینده نظریات خویش را به گونهٔ نوشتاری با روسیه شریک خواهد کرد؛ اظهاراتی که امیدواری‌ها را برای ادامهٔ دپلوماسی زنده نگهمیدارد.

او گفت:" ما امروز در انتظار دست‌یابی به یک راه حل عمده نبودیم، اما به باور من اکنون از رهگذر درک نگرانی‌ها و موقف همدیگر، مسیر واضح داریم."

وزیر خارجهٔ روسیه گفت که هنوز نمی‌دانند که در مسیر درست قرار گرفته اند یا نه، اما همین را می‌داند که به نگرانی‌های امنیتی مسکو پاسخ ارایه خواهد شد.

پیش از این،‌ ایالات متحده به روسیه هشدار داده بود که حمله بر اوکراین برای این کشور هزینهٔ بزرگ خواهد داشت، اما در ضمن بر دست یابی به راه حل صلح آمیز از طریق دپلوماسی نیز تاکید داشت.

وزیر خارجهٔ روسیه همچنان افزود که احتمال دارد با همتای امریکایی‌اش نشست دیگری نیز داشته باشد، اما هنوز وقت است در مورد ملاقات روسای جمهوری هر دو کشور صحبت شود.

این در حالی است که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده چهارشنبه گذشته گفت که به نظر می‌رسید ولادمیر پوتین بر اوکراین حمله کند. او هشدار داد که این چنین اقدام برای مسکو فاجعه‌بار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG