لینک های دسترسی

Breaking News

سفیر امریکا در ناتو: حمایت نظامی از اسراییل، کمک به اوکراین را متاثر نمی‌کند


جولیان سمیت، سفیر ایالات متحده در ناتو
جولیان سمیت، سفیر ایالات متحده در ناتو

سفیر ایالات متحده در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) گفته است که تصمیم واشنگتن برای حمایت نظامی از اسراییل در پی حملۀ غیرمنتظرۀ گروه حماس، توانمندی امریکا را برای تسلیح و کمک نظامی به اوکراین متاثر نخواهد کرد.

جولیان سمیت، روز چهارشنبه دهم اکتوبر (۱۸ میزان) به خبرنگاران گفت: "در پاسخ به این پرسش که آیا حمایت ایالات متحده از اسراییل احتمالاً به بهای حمایت ایالات متحده از اوکراین تمام خواهد شد یا نه – کدام تغییرات بزرگ را در این خصوص پیش‌بینی نمی‌کنیم."

سمیت گفت: "ایالات متحده قادر خواهد بود تا به مشارکت و تعهد به امنیت اسراییل متمرکز باقی بماند و در عین حال به تعهدات و وعده‌های خود مبنی بر تداوم حمایت از اوکراین عمل کند."

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، به مثابۀ نمایش حمایت واشنگتن از اسراییل، روز یکشنبه به کشتی‌ها و طیاره‌های جنگی امریکایی دستور داد که خود را به نزدیکی اسراییل برسانند و همچنان از کمک‌های جدید نظامی به اسراییل خبر داد.

جان کربی، هماهنگ کننده استراتیژیک شورای امنیت ملی ایالات متحده نیز بر ضرورت تداوم حمایت از اوکراین تاکید کرد. او با اشاره به پیشرفت‌های اخیر اوکراین در عملیات ضد حمله علیه قوای روسی گفت که حمایت از اوکراین "ضرورت اساسی" است.

همچنین در پیوند با تداوم حمایت ایالات متحده از اوکراین، کربی گفت: "ما به قدرت کافی بزرگ و از رهگذر اقتصادی به قدر کافی قوی و پویا استیم که هر دو [اوکراین و اسراییل] را حمایت کنیم."

جنگ میان اسراییل و حماس در حالی شعله‌ور شده است که در پی بحران ناشی از برکناری رییس مجلس نمایندگان کانگرس ایالات متحده، قصر سفید برای فراهم‌آوری کمک نظامی به اوکراین با آزمون روبرو شده است.

حامیان بین‌المللی اوکراین، روز چهارشنبه در بروکسل، پایتخت بلجیم تشکیل جلسه داده اند تا در مورد فراهم آوری تسلیحات به اوکراین صحبت کنند.

سمیت با اشاره به این نشست گفت: "بیشتر بر فراهم آوری سیستم دافع هوا و مهمات تاکید خواهد شد، هرچند بدون شک، اوکراینی‌ها پیشنهادات مختلف را ارایه خواهند کرد."

ایالات متحده به تنهایی به همان پیمانه مساعدت نظامی را به اوکراین فراهم کرده است که اعضای ناتو و کانادا در مجموع چنین کمک‌ها را در دسترس کیف قرار داده اند.

دپلومات‌های غربی از کم شدن کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین در آیندۀ نزدیک هشدار داده اند، هرچند مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا گفته اند که این اتحادیه خلای ناشی از کاهش کمک‌های ایالات متحده به اوکراین را پر کرده نمی‌تواند.

گروه

XS
SM
MD
LG