لینک های دسترسی

Breaking News

سناتوران امریکایی: دخالت تیک‌تاک در انتخابات امریکا بررسی شود


گروهی از سناتوران ارشد جمهوریخواه در کانگرس ایالات متحده از حکومت دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا خواسته اند تا تهدیداتی را بررسی کند که ممکن حزب کمونیست چین با استفاده از اپلکیشن تیک‌تاک در امور انتخابات سوم نومبر در امریکا مداخله کند.

مارکو روبیو، تام کاتون و چند قانونگذار دیگر امریکایی روز سه شنبه ۲۸ جون (هفتم اسد) در نامه‌ای به سانسور برخی محتویات حساس توسط اپلکیشن تیک‌تاک اشاره کرده و به گونۀ خاص به سانسور محتویات انتقادآمیز از عملکرد چین با اقلیت مسلمان اویغور تاکید کرده اند.

این نامه عنوانی رییس ادارۀ ملی استخبارات، سرپرست وزارت امنیت داخلی و رییس ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا نوشته شده است.

قانونگذران امریکایی در این نامه نوشته اند: "به شدت نگرانیم که (حزب کمونیست چین) با استفاده از کنترولی که بر تیک‌تاک دارد، مباحثات سیاسی را منحرف یا دستکاری کند تا میان امریکایی‌ها ناسازگاری ایجاد کرده و به نتایج دلخواه سیاسی خود دست یابد."

یک سخنگوی تیک‌تاک به خبرگزاری رویترز گفته است که برای حفاظت از این اپلکیشن فعالانه سرمایه گذاری می‌شود و این شبکۀ اجتماعی از تجارب دیگر شبکه‌های اجتماعی در جریان انتخابات گذشته، استفاده خواهد کرد.

سخنگوی تیک‌تاک گفته است که این شبکه پالیسی سختگیرانه علیه معلومات نادرست داشته و اعلانات سیاسی را نمی‌پذیرد. متصدیان تیک‌تاک همچنین گفته اند که پالیسی‌های محتوایی این شبکه توسط تیمی که در کالیفورنیا مستقر است رهبری شده و "هیچ دولت خارجی" بر آن نفوذ ندارد.

در همین حال، وانگ وینبین، یک سخنگوی وزارت خارجۀ چین روز چهارشنبه ۲۹ جولای در یک نشست خبری در بیجنگ گفت که چین هیچ علاقه به دخالت در امور انتخابات امریکا نداشته و خطاب به برخی حلقات مشخص در ایالات متحده گفت که از "سرکوب کردن" شرکت‌های چینی دست بردارند.

در این اواخر، روابط ایالات متحدۀ امریکا و چین به دلیل مسایل تجارتی، همه‌گیری کروناویروس که از چین منشا گرفته است، پالیسی‌های چین در هانگ کانگ، سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در ولایت شین‌ژیانگ چین و رویکرد سلطه جویانۀ بیجنگ در بحیرۀ جنوب چین به شدت کشیده شده است.

XS
SM
MD
LG