لینک های دسترسی

Breaking News

خلیلزاد برای تسهیل روند صلح افغانستان به پاکستان رفت


زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای روند مصالحۀ افغانستان، روز سه شنبه جهت گفتگو با مقامات پاکستانی به اسلام آباد، پایتخت آن کشور، رسید.

آقای خلیلزاد که ماه گذشته از سوی وزارت خارجۀ ایالات متحده به این پست گماشته شد، تلاش می کند تا جنگ ۱۷ ساله در افغانستان خاتمه یابد.

وزارت خارجۀ پاکستان دیدار آقای خلیلزاد را با وزیر خارجۀ آن کشور تایید کرده است، اما در مورد جزئیاتی ارایه نکرده است.

اعتقاد بر این است که همکاری پاکستان در روند صلح افغانستان یک امر ضروری است. مقامات ایالات متحده و افغانستان بار ها ادعا کرده اند که نظامیان پاکستانی به خصوص ISI ، استخبارات نظامی آن کشور، با گروه طالبان ارتباط نزدیک دارد و برای آنان پناهگاه های امن در داخل قلمرو پاکستان فراهم کرده است، ادعایی که همواره از سوی اسلام آباد رد شده است.

تقرر آقای خلیلزاد بخشی از تلاش های تازۀ ایالات متحده در روند صلح افغانستان به شمار می رود. وزارت خارجۀ امریکا انتظار دارد تا آقای خلیلزاد که شهروند امریکایی افغان تبار است، رهبران گروه طالبان را ترغیب به مذاکرات صلح کند.

قبل از سفر به اسلام آباد، آقای خلیلزاد به کابل سفر کرد و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیۀ آن کشور، در مورد احتمال گفتگو های صلح با گروه طالبان صحبت کرد، گروهی که بار ها مذاکرات صلح با حکومت افغانستان را رد کرده است و تاکید بر مذاکرات مستقیم با امریکا شده است. اما واشنگتن گفته است که از روند مذاکرات صلح به مالکیت و رهبری حکومت افغانستان حمایت می کند.

نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای روند مصالحۀ افغانستان در حالی از کابل و اسلام آباد دیدار کرده است که گروه طالبان روز دوشنبه با نشر اعلامیه ای انتخابات پارلمانی افغانستان را "کاملاً جعلی" خوانده و تهدید کرده است که جنگجویان آن گروه مقامات امنیتی افغان را در برگزاری انتخابات این کشور کمک می کنند، هدف حمله قرار خواهد داد.

این گروه طالبان از مردم افغانستان نیز خواست تا انتخابات پیشرو در آن کشور را تحریم کنند و تاکید کرده است که انتخابات پارلمانی "صرفاً به هدف مشروعیت دادن به دست نشاندهنده هایی است که صلاحیت شان را از قوای اشغالگر در افغانستان" به دست آورده اند.

پس از دیدار با مقامات پاکستانی، قرار است آقای خلیلزاد به عربستان سعودی، امارات متحدۀ عرب، و قطر سفر کند و انتظار می رود که با نمایندگان گروه طالبان که در دوحه، پایتخت قطر، نمایندگی سیاسی دارد، نیز ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG