لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: ایران 'بزرگترین حامی دهشت افگنی در جهان' است


ایران در صدر کشورهای حامی دهشت افگنی در جهان قرار داشته و مسوول تشدید چندین جنگ و آسیب به منافع ایالات متحده در یمن، عراق، بحرین، افغانستان و لبنان است.

وزارت خارجۀ ایالات متحده در گزارش تازه‌ای در مورد وضعیت دهشت افگنی در جهان ضمن بیان این مطلب، گفته است که ایران به هدف تضعیف حکومت‌ها در سرتاسر شرق میانه، اختلافات را دامن می‌زند. این چندمین سال پیهم است که ایران در گزارش وزارت خارجۀ امریکا در صدر حامیان دهشت افگنی قرار می‌گیرد.

در این گزارش آمده است که جنگجویان ایرانی و شبه نظامیان تحت حمایت ایران مانند حزب الله لبنان در میدان جنگ از سوریه گرفته تا جاهای دیگر حضور دارند.

با اینحال، ایران از رهگذر شدت تهدید بر منافع ایالات متحده در ردۀ سوم قرار داشته و بر بنیاد این گزارش، داعش و القاعده به ترتیب در رده های نخست و دوم قرار دارند.

در گزارش آمده است که داعش نزدیک است به کلی شکست داده شود و این وضعیت سبب شده است تا عمال این گروه و نیز عناصر القاعده که از هم پاشیده اند، روش های جدید چون اسلحۀ سادۀ کیمیایی و تکنالوژی جدید چون سیستم های درون (طیاره بدون پیلوت) را برای انجام حملات خود به کار گیرند.

گزارش افزون بر حملات داعش در افغانستان، حملات این گروه را در بریتانیا، اسپانیا، مصر، ایالات متحده و فلیپین در یک سال گذشته برجسته کرده و از این گروه به عنوان "تهدید جهانی" یاد کرده است.

در گزارش وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا آمده است که در سال ۲۰۱۷ میلادی ۸۵۸۴ حملۀ دهشت افگنی در سرتاسر جهان صورت گرفت که در اثر آن ۱۸۷۰۰ نفر کشته شد. بیشتر این حملات به گروه دولت اسلامی یا داعش نسبت داده شده است.

گزارش می افزاید که نصف حملات دهشت افگنی در سال ۲۰۱۷ در افغانستان، هند، عراق، پاکستان و فلیپین صورت گرفته و نیز ۷۰ درصد تلفات ناشی از این حملات در افغانستان، عراق، نایجریا، سومالیا و سوریه به ثبت رسیده است.

با اینحال بر اساس آمار این گزارش، حملات دهشت افگنی در سال ۲۰۱۷ در مقایسه با ۲۰۱۶ حدود ۲۳ درصد و تلفات آن در مقایسه میان این دو سال حدود ۲۷ درصد کاهش یافته است

XS
SM
MD
LG