لینک های دسترسی

Breaking News

توافق فروش یک میلیارد دالر تسلیحات امریکایی برای عربستان


وزارت خارجۀ ایالات متحده فروش حدود یک میلیارد دالر تسلیحات نظامی را برای عربستان سعودی، تصویب کرد.

فروش تسلیحات امریکایی برای عربستان سعودی در حالی صورت می گیرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، به ایالات متحده سفر کرده و با مقامات این کشور از جمله دونالد ترمپ، ریئس جمهور امریکا، ملاقات کرد.

این سلاح ها شامل میزایل های نوع TOW ضد تانک است که ارزش آن به ۶۷۰ میلیون دالر می رسد. علاوه بر آن، ریاض به ارزش ۳۰۰ میلیون دالر پرزه جات وسایط نقلیۀ نظامی را برای نیرو های زمینی آن کشور خریداری کرده است.

عربستان سعودی بزرگترین خریدار سلاح های ساخت ایالات متحده است و واشنگتن، ریاض را به مثابۀ یک متحد نزدیک خود در مبارزه بر ضد گروه های مثل القاعده و داعش در سوریه و عراق تلقی می کند.

اما فروش تسلیحات امریکایی برای عربستان سعودی انتقاد های را نیر در قبال داشته است. برخی از منتقدین می گویند که ریاض هنوز هم در جنگ داخلی یمن دخیل است.

عربستان سعودی از ماه مارچ ۲۰۱۵ به این سو رهبری ائتلاف کشور های حوزۀ خلیج را در جنگ یمن بر ضد شورشیان حوثی بر عهده داشته است. اما منتقدین می گویند که حملات هوایی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی موجب کشته شدن هزاران غیر نظامی در یمن شده است.

پس از رویکار آمدن دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در قصر سفید، واشنگتن و ریاض تلاش کرده اند تا همکاری های نظامی و اقتصادی میان این دو کشور را بیشتر تقویت گردد.

این همکاری ها شامل فروش تسلیحات امریکایی بالای عربستان سعودی می شود که بر اساس آن تا ۱۰ سال آینده، ریاض به ارزش ۳۵۰ میلیارد دالر اسلحه را از واشنگتن خریداری می کند.

XS
SM
MD
LG