لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا به اوکراین میزایل‌های دافع هوا می‌فرستد


مشاور امنیت ملی ایالات متحده می‌گوید که واشنگتن در نظر دارد تا میزایل‌های پیشرفتۀ ضد طیاره را به اوکراین بفرستد تا آن کشور را در برابر تهاجم نظامی روسیه حمایت کند.

جیک سولیوان روز دوشنبه ۲۷ جون (ششم سرطان) در حاشیۀ نشست هفت اقتصاد بزرگ جهان (جی۷) در آلمان به خبرنگاران گفت: "تایید کرده می‌توانم که ما در واقع، در حال نهایی سازی یک بستۀ [مساعدتی به اوکراین] استیم که قابلیت‌های پیشرفتۀ دفاعی نیز شامل آن است."

آقای سولیوان گفت که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، به ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین که از طریق ویدیو کنفرانس در نشست جی۷ شرکت کرده بود، گفته است که واشنگتن آمادۀ انتقال سیستم‌های "دور برد و میان‌برد" دافع هوا به اوکراین است.

تا هنوز نوعیت مشخص نشده است که ایالات متحده کدام سیستم‌های دافع هوا را به اوکراین فراهم خواهد کرد.

مشاور امنیت ملی قصر سفید گفت که کمک‌های اضافی ایالات متحده به اوکراین با درنظرداشت "نیاز فوری" صورت گرفته است و به گفتۀ او مهمات توپخانه‌ای و سیستم‌های رادار که مراکز پرتاب توپخانۀ دشمن را مشخص کرده می‌تواند، نیز شامل کمک‌های جدید است.

به گفتۀ آقای سولیوان، رییس جمهور اوکراین در سخنرانی در نشست جی۷ با اشاره به حملات راکتی روسیه بر ساحات مسکونی شهر کیف، خواستار "قابلیت‌های اضافی دفاعی" شد که "میزایل‌ها را در هوا از بین برده بتواند."

خبرگزاری فرانس پرس از قول یک منبع امریکایی که نامی از وی نبرده، گزارش داده است که رییس جمهور بایدن "فراهم آوری سیستم‌های پیشرفتۀ دافع هوا به اوکراین را در اولویت قرار داده است."

انتظار می‌رود که خریداری سیستم راکتی زمین به هوا "NASAMS" به اوکراین که قابلیت پرتاب راکت‌های پیشرفتۀ میان برد و دوربرد زمین به هوا را دارد، در هفتۀ روان اعلام شود. این سیستم دافع هوا توسط شرکت امریکایی ریتیون و در مشارکت با شرکت کانگسبرگ ناروی ساخته می‌شود.

از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان آغاز شد، ولادمیر زیلینسکی همواره تقاضای فراهم آوری سیستم‌های قوی و پیشرفتۀ دفاعی از سوی غرب به نظامیان اوکراینی شده است.

با تشدید و تداوم حملات هوایی روسیه بر اوکراین، اکنون فراهم آوری سیستم‌های راکتی زمین به هوا به نظامیان اوکراینی در محراق توجه ایالات متحده و دیگر متحدان غربی کیف قرار گرفته است.

اوکراین در حال حاضر نیز چندین سیستم دافع هوا، به شمول سیستم اس-۳۰۰ ساخت روسیه را در اختیار دارد.

در همین حال، آلمان نیز وعده سپرده است که سیستم سپر دافع هوای آیریس-تی را به اوکراین فراهم خواهد کرد که به گفتۀ مقام‌های آلمانی، این سیستم قادر است تا یک شهر بزرگ را در برابر حملات هوایی محافظت کند.

XS
SM
MD
LG