لینک های دسترسی

Breaking News

ترمپ ادعای توسعۀ زرادخانۀ اتمی امریکا را رد کرد


رئیس جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه هشدار داد که با استفاده از قوۀ دولت فدرال، جواز نشراتى شبکۀ ان بی سی را به خاطر نشر خبر جعلى لغو خواهد کرد.

دونالد ترمپ گفته است كه شبكه ان بى سى گزارش داده است كه گويا ترمپ زرادخانۀ اتمی ایالات متحده را ده برابر توسعه مى دهد.

شبکۀ خبری ان بی سی گزارش داده بود که دونالدترمپ در بارۀ گسترش زرادخانۀ اتمی امریکا، که اکنون دارای ٤٠٠٠ سلاح اتمی است؛ در نشستى در ماه جولاى در پنتاگون با مقامات ارشد نظامی و امنیت ملی امریکا صحبت كرده است.

در آن گزارش آمده بود که مقام هاى حاضر در آن نشست به شمول رکس تلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، از اظهارات رئیس جمهور ترمپ ابراز تعجب کرده و به گونۀ کوتاه توضیح داده اند که موانع قانونی و عملی، بر اساس پیمان های منع گسترش سلاح اتمی، فرا راه توسعۀ سلاح اتمی وجود دارد.

مقامات به شبکۀ خبری ان بی سی گفته بودند که هیچ برنامۀ برای توسعۀ ذخایر اتمی ایالات متحده، وجود ندارد.

رئیس جمهور ترمپ، پس از رد ادعای شبکۀ خبری ان بی سی، به خبرنگاران گفت که او هیچگاهی در بارۀ ده برابر افزایش سلاح اتمی کشورش صحبت نکرده و آن را کاملاً "غیر ضروری" خواند.

آقای ترمپ گفت "در حال حاضر ما بسیار سلاح اتمی داریم. من می خواهم سلاح ما در بهترین وضعیت و شکل نگهداری شود. این تنها موضوعی است که من روی آن بحث کرده ام."

دونالد ترمپ علاوه کرد که می داند ایالات متحده دارای سلاح اتمی است و به سلاح بیشتر نیاز ندارد؛ اما "من خواهان عصری سازی و احیای مجدد سلاح اتمی مان استم. می خواهم در بهترین شکل باشد."

مشکل کوریای شمالی

این در حالیست که رئیس جمهور ایالات متحده روز چهارشنبه کوریای شمالی را به مثابۀ "یک مشکلی عنوان کرد که باید حل گردد."

آقاى ترمپ در مورد اختلاف نظر با ركس تلرسن پيرامون چگونگی پاسخگویی به پیونگ یانگ گفت "من در مقایسه با سایر افراد، روی رسیدگی به آن موضوع [کوریای شمالی]، إحساس قویتر و شدیدتر دارم؛ اما، به همه گوش می دهم."

در عین زمان، وزیر خارجۀ کوریای شمالی گفته است که ترمپ با تهدید پيونگ يانگ مبنى بر "تخریب كامل كورياى شمالى" آتش جنگ را در شبه جزيرهء كوريا شعله ور می سازد.

ری یونگ هو، وزیر خارجۀ کوریای شمالی
ری یونگ هو، وزیر خارجۀ کوریای شمالی

رئیس جمهور ترمپ ماه گذشته در مجمع عمومی ملل متحد در نیویارک تهديد به تخريب كامل كورياى شمالى کرده بود.

ری یونگ هو، وزیر خارجۀ کوریای شمالی در صحبتی با آژانس خبری تاس روسیه گفته است که ایالات متحده "باید مسوولانه عمل کرده و اقدامات تحریک آمیز را توقف دهد."

XS
SM
MD
LG