لینک های دسترسی

Breaking News

کری: امریکا بدون شك به اوکراین كمك خواهد كرد


جان کری وزیر خارجۀ امریکا

وزیر خارجۀ امریکا می گوید "هیچ شکی" ندارد که ایالات متحده کمک های اقتصادی را و آنچه او "سایر انواع کمک ها" به اوکراین می خواند، به اوکراین خواهد فرستاد.

جان کری در صحبت با تلویزیون ان بی سی که قرار است روز یکشنبه به نشر برسد گفت که ایالات متحده با این درک که هیچ راه حل نظامی در خصوص بحران اوکراین وجود ندارد، با کییف کمک می کند.

آقای کری علاوه کرد"راه حل، دیپلوماتیک و سیاسی است اما ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه باید تصمیم بگیرد تا حمایتش را به جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین توقف دهد. ما به او واضح ساخته ایم که در قبال حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین صرف نظر ازینکه چه اتفاقی می افتد، متعهد استیم."

فیلیپ بریدولف، قوماندان ارشد نیرو های ناتو در اروپا در کنفرانس امنیتی شهر مونیخ آلمان گفت که غرب نباید ارسال سلاح به اردوی اوکراین را مانع شود – گزینۀ که انگلا مرکل، صدراعظم آلمان شدیداً با آن مخالف است. خانم مرکل گفت که سلاح بیشتر بحران و منازعه را حل نخواهد کرد.

قرار است صدراعظم آلمان امروز یکشنبه غرض صحبت در بارۀ حل بحران اوکراین به واشنگتن بیاید.

در این حال، معاون رئیس جمهور امریکا می گوید که کشورش "خواهان حل صلح آمیز بحران اوکراین است اما اگر نیاز باشد کییف را در دفاع علیه روسیه کمک خواهد کرد."

جوبایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان گفت که ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به تعهدات خود در قبال تسهیل صلح در اوکراین عمل نمی کند.

آقای بایدن افزود که قضاوت در مورد روسیه باید براساس اعمال آن صورت گیرد نه الفاظ آن.

اما پترو پروشینکو در آن کنفرانس اذعان داشت که بیش از ۵۶۰۰ فرد ملکی از اپریل سال گذشته به اینسو در اوکراین کشته شده است. آقای پروشینکو درگیری روان را یک تراژیدی فزاینده به کشورش خواند.

مقامات در کنفرانس مونیخ روی برنامۀ صلح پیشنهادی فرانسه – آلمان به منظور ختم بحران در شرق اوکراین نیز بحث کردند.

یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا می گوید که برنامۀ صلح بر اساس آتش بس امضا شدۀ ماه سپتمبر که میان کییف و جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین امضا شد اما به ناکامی انجامید، تنظیم شده است و جزییات آن با مرور زمان افشا خواهد شد.

در همین حال فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه گفته است که این برنامه "آخرین فرصت برای ختم درگیری در شرق اوکراین است."

اما صدراعظم آلمان گفته که تا حال روشن نیست که آیا این برنامه موفق خواهد شد یا خیر.

پترو پروشینکو، رئیس جمهور اوکراین در کنفرانس امنیتی مونیخ به روز شنبه گفت که بیش از ۵۶۰۰ فرد ملکی در جریان درگیری های آن کشور کشته شده و آن بحران را "تراژیدی فزایندۀ" به کشورش عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG