لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا در صدد افزایش همکاری با کشور های افریقا است


قراراست ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا، در جریان همین هفته عازم افریقا شود. هدف از سفر آقای تیلرسن، گسترش همکاری های دوجانبه به شمول روابط تجارتی و مبارزه با دهشت افگنی خوانده شده است.

انتظار میرود که وزیر خارجۀ امریکا در جریان سفرش به افریقا، با رهبران کشورهای چاد، اتیوپیا، کنیا، نایجریا و جمهوری جیبوتی ملاقات کند.

سفر ریکس تیلرسن، وزیرخارجۀ ایالات متحده به افریقا، پس از واقعۀ اخیر اختطاف دختران یک مکتب در نایجریا صورت میگیرد. وزارت خارجۀ امریکا میگوید که چگونگی مبارزه با چنین واقعات و ترویج همکاری های امنیتی و ضد تروریزم در صدر اجندای سفر ریکس تیلرسن قرار دارد.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجۀ امریکا، گفت که آقای تیلرسن در سفر این هفته اش، افزون بر رهبران کشور های افریقایی، با رهبری کمیسیون اتحادیۀ افریقا نیز خواهد دید. به گفتۀ خانم نوئرت، "هدف از این دیدار، افزیش سطح همکاری و مشارکت ما با حکومت ها و مردم افریقا میباشد".

ایالات متحده به تازگی تعداد از گروه های مرتبط به گروۀ تروریستی داعش در افریقا را در لیست سیاه درج کرده است.

نتن سیلس، نمایندۀ خاص و هماهنگ کنندۀ امور ضد دهشت افگنی در وزارت خارجۀ امریکا، میگوید که "افریقا به گونۀ معمول جای بوده که گروه های تروریستی در آن فعالیت داشته و علت آن اینست که این گروه ها به آسانی قادر به عبور و مرور سرحدات میباشند.".

بر اساس وزارت خارجۀ امریکا، از جمع ده کشور جهان که اقتصاد شان به گونه سریع در حال رشد است، پنج آن در افریقا میباشد. انتظار میرود که تا سال ٢٠٣٠، یک بر چهارم حصۀ نیروی کار و مصرف کنندۀ جهان متعلق به افریقا باشد. متخصصین میگویند که بخاطر استفادۀ بهتر از این رشد، باید کار بیشتر انجام یابد.

سفر وزیر خارجۀ امریکا به این گوشۀ جهان، یک فرصت خوب بخاطر تاکید مجدد بر روابط با دولت های افریقایی نیز دانسته میشود، بخصوص پس از آن که رئیس جمهور دونالد ترمپ، چندی قبل در مورد قارۀ افریقا و کشور هایتی سخنان تحقیر آمیز ابراز داشت.

XS
SM
MD
LG