لینک های دسترسی

Breaking News

مسلح ساختن کرد های سوریه توسط امریکا با وجود مخالفت ترکیه


مقام های ترکی یکی پیهم مخالفت خود را با تصمیم امریکا برای مسلح ساختن شبه نظامیان کردی در سوریه ابراز داشته اند.

رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه روز چارشنبه گفت امیدوار است تا ۱۶ ماه می که او در واشنگتن با دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده ملاقات میکند، این تصمیم امریکا که آقای اردغان آن را یک اشتباه خواند، تغییر کند.

رئیس جمهور ترکیه گفت نگرانی های خود را در این مورد با آقای ترمپ در میان خواهد گذاشت و در نشست ناتو که به تاریخ ۲۵ ماه می در بروکسل برگزار میشود نیز این موضوع را مطرح خواهد کرد.

بن علی یلدریم، صدراعظم ترکیه نیز با رد این تصمیم امریکا گفت که ایالات متحده آگاه است که کرد های سوری دهشت افگن اند.

مولود کاوش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه می گوید هر سلاحی که به دست واحد های حفاظت از مردم برسد به عنوان تهدیدی برای ترکیه، پنداشته میشود.

نورالتین کانکنلی، معاون صدراعظم ترکیه ابراز امیدواری کرده است که حکومت امریکا از این تصمیم به گفته او نادرست خود، صرفنظر کند.

با وجود چند ماه تلاش های رئیس جمهور اردغان برای جلوگیری از کمک امریکا به جنگجویان کرد و هشدار های جدی در مورد تاثیر آن بر روابط دو کشور، دونالد ترمپ این تصمیم را اعلام کرد.

اما آیدن سلسن، دیپلومات پیشن ترکی که در واشنگتن و عراق ماموریت داشته است می گوید عدم لغو سفر اردغان به واشنگتن نشان میدهد که مسلح ساختن جنگجویان کرد توسط امریکا کدام تاثیر تخریب کننده را در قبال نخواهد داشت.

یک سرباز امریکایی در کنار جنگجویان کردی سوریه
یک سرباز امریکایی در کنار جنگجویان کردی سوریه

سفر اردغان به واشنگتن، بعد از یکماه نظر خواهی جنجال برانگیز برای کسب قدرت بیشتر برای اردغان، به عنوان تقویتی برای مشروع بودن رئیس جمهور ترکیه پنداشته میشود.

این در حالیست که کارشناسان می گویند حمایت امریکا از کرد های سوری موضوعی تخریش کننده بین دو متحد ناتو باقی خواهد ماند. اتیلا یسیلادا، تحلیلگر سیاسی می گوید امریکایی ها کدام علاقمندی خاص به YPG ندارند اما به خاطریکه کرد ها ۵۰ هزار جنگجوی آماده در نزدیک شهر رقه دارند، از این گروه حمایت میکنند. یگانه چیزی که کرد ها برای بیرون راندن و شکست داعش در رقه نیاز دارند، سلاح ثقیله است.

به گفته تحلیلگران هر نوع سلاحی که از جانب امریکا به YPG داده شود تحت نظارت ترکیه قرار خواهد داشت. اردوی ترکیه ادعا میکند که راکت های عصری ضد تانک که امریکا به شرکای کردی خود داده بود، بدست جنگجویان عضو PKK رسیده است که با نیرو های امنیتی در ترکیه می جنگند.

واشنگتن برای خاطر جمعی ترکیه می گوید که به نگرانی های آن کشور رسیدگی خواهد کرد. جیم متیس، وزیر دفاع امریکا روز چارشنبه گفت که برای حمایت از حفظ امنیت سرحدات جنوبی ترکیه، که او آن را سرحدات جنوبی اروپا خواند، با آن کشور از نزدیک همکاری خواهد کرد.

این جنجال ها در حالی جریان دارد که جنگجویان کردی به پیشرفت ها و موفقیت های خود ادامه داده است. یک سخنگوی واحد های حفاظت از مردم در یک پیام کتبی به خبرگزاری رویترز گفت که با این تصمیم تاریخی امریکا، YPG نقش قویتر و پرنفوذ تر و سریع تری را در مبارزه با دهشت افگنی خواهد داشت.

این واحد ها به خاطر مبارزات موثر شان علیه گروه دولت اسلامی شهرت زیاد دارند اما انقره آن را به عنوان شاخه نظامی حزب کارگران ترکیه یا PKK دهشت افگن میخواند. واشنگتن حزب کارگران کردستان را به عنوان یک گروه دهشت افگن شناسایی کرده است.

گزارش: صدای امریکا

برگردان: ژیلا سمیعی

XS
SM
MD
LG