لینک های دسترسی

Breaking News

قصر سفید: مقامات روسی برای بررسی درون‌های ایرانی دوبار به این کشور رفته اند


جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز شنبه ۱۶ جولای (۲۵ سرطان) گفت که ایالات متحده معتقد است که مقامات روسی اخیراً دوبار برای بررسی طیاره‌های بدون سرنشین (درون) از ایران بازدید کرده اند.

آقای سالیوان در بیانیه‌ای گفته است که یک هیات رسمی روسیه اخیراً از نمایشگاه درون‌های ایرانی با قابلیت حمله در یکی از میدان‌های هوایی ایران بازدید کرده است. او افزود: "طبق اطلاعات ما، این نخستین بار است که یک هیات روسی برای چنین نمایشگاهی از این میدان هوایی بازدید می‌کند. "

بیانیه قصر سفید همچنان شامل تصاویر ماهواره‌ای مورخ هشت جون است که طیاره‌های بدون سرنشین ایرانی را نشان می‌دهد که هیات دولت روسیه آن روز مشاهده کرده بود. شورای امنیت ملی امریکا همچنان می‌گوید که تجهیزات مشابه به تاریخ پنجم جولای نیز برای هیات روسی به نمایش گذاشته شده است.

قصر سفید اوایل هفتهٔ گذشته اعلام کرد که اطلاعاتی در دست دارد که نشان می‌د‌هد روسیه از ایران خواستار صدها واسطهٔ هوایی بی سرنشین(درون) به شمول درون‌های جنگی شده تا از آن در جنگ اوکراین استفاده کند.

آقای سولیوان افزود که واضح نیست که آیا ایران از قبل این طیاره‌ها را در اختیار روسیه قرار داده است یا نه، اما افزود که امریکا معلوماتی را در دسترس دارد که آمادگی ایران برای آموزش دهی نظامیان روسی در مورد چگونگی استفاده از این وسایط را نشان می‌دهد.

او علاوه کرد: "معلومات ما نشان می دهد که حکومت ایران در یک جدول زمانی تسریع شده، در حال آمادگی برای فراهم کردن صدها طیارهٔ بی سرنشین، به شمول درون های مسلح است."

اما حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران روز جمعه ۱۵ جولای در تماس تلیفونی با دیمیترو کولیبا، همتای اوکراینی خود اظهارات سالیوان را تکذیب کرد.

او طرح این گونه ادعاها را هم زمان با سفر بایدن به سرزمین‌های فلسطین اشغالی، "در راستای اهداف و اغراض سیاسی خاص خواند".

ایران در گذشته نیز طیاره‌های بدون سرنشین (درون‌ها) را در اختیار متحدان خود در شرق‌میانه قرار داده است.

در همین حال همزمان با سفر جو بایدن، رییس‌جمهور ایالات متحده به شرق میانه برای جلب حمایت متحدان عرب برای مقابله با تهدیدات ایران، این کشور روز جمعه ۱۵ جولای از نخستین قطعهٔ درون‌ نیروهای بحری در اقیانوس هند رونمایی کرد.

خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گزارش داده است که در این رونمایی انواع درون‌های پیشرفته و جدید تولید اردو و وزارت دفاع بر فراز آب‌های اقیانوس هند به پرواز در آمده و توانمندی خود را به نمایش گذاشتند.

اما این خبرگزاری تعداد درون‌ها، کشتی‌های جنگی و زیردریایی‌ها را فاش نکرده و تنها نگاشته است که هر کشتی ۵۰ درون حمل می‌کند.

انتظار می رود که آقای بایدن روز شنبه با رهبران کشورهای عرب در مورد انسجام قابلیت‌های میزایلی و دفاعی این کشورها برای مقابله با تهدیدات ایران در شرق میانه گفتگو کند.

قصر سفید چند روز پیش گفته بود که بحث در مورد تقویت همکاری برای ایجاد یک ایتلاف متشکل از سیستم‌های دافع هوای کشورهای شرق میانه، به ویژه در رابطه با مقابله با تهران، در صدر برنامه سفر آقای بایدن به شرق میانه قرار دارد.

ایران این طرح را به عنوان "تهدیدی" برای امنیت خود محکوم کرده و گفته است که ایجاد ایتلاف‌های منطقوی توسط امریکا امنیت منطقه را تضمین نمی‌کند.

یک مقام ارشد ادارهٔ بایدن روز شنبه به خبرنگاران گفت: "روسیه عملاً روی ایران حساب می‌کند و ما روی منطقه شرق میانهٔ یکپارچه‌تر، باثبات‌تر، صلح‌آمیزتر و مرفه‌تر حساب می‌کنیم."

XS
SM
MD
LG