لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا ۸۹ میلیون دالر را برای پاکسازی ماین‌ها در اوکراین فراهم می‌کند


یک کارمند وزارت داخلهٔ اوکراین هنگام پاکسازی زمین های ماین گذاری شده در نزدیکی کیف، پایتخت آن کشور
یک کارمند وزارت داخلهٔ اوکراین هنگام پاکسازی زمین های ماین گذاری شده در نزدیکی کیف، پایتخت آن کشور

ایالات متحده روز سه شنبه نهم اگست (۱۸ اسد) اعلام کرد که ۸۹ میلیون دالر را برای پاکسازی ماین‌ها و سایر مواد انفجاری در اوکراین فراهم می‌کند که در جریان تهاجم نظامی روسیه بر این کشور جاسازی شده است.

این پول برای ۱۰۰ تیم ماین پاکی، آموزش و تجهیز پرسونل اوکراینی اختصاص یافته است تا ماین‌های جاسازی شده در آن کشور را تطهیر کنند. مقام‌های کیف گفته اند که نیروهای روسی مساحت ۱۶ میلیون هکتار زمین را در آن کشور ماین فرش کرده اند.

وزارت خارجهٔ ایالات متحده با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تهاجم غیرقانونی و گستردهٔ روسیه موجب شده است تا در بخش اعظم این کشور ماین و سایر مواد انفجاری جاسازی شود.

در اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ امریکا آمده است که "خطرات این مواد انفجاری مانع دسترسی به زمین‌های زراعتی حاصلخیز، به تعویق افتادن تلاش‌ها برای بازسازی و جلوگیری از عودت جوامع آواره به خانه‌ های شان می شود." در این اعلامیه همچنین ذکر شده است که این ماین ها سبب کشته شدن و معلولیت غیرنظامیان بی‌گناه اوکراینی می شود.

روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی بر اوکراین تهاجم نظامی کرد. اما پس از شکست در شمال آن کشور، مقدار زیاد ماین‌ها و سایر مواد انفجاری را از خود به جا مانده است،‌ مواد انفجاری که زندگی غیرنظامیان را نیز با خطر مواجه می کند.

یک مقام ایالات متحده گفته است که نیروهای روسی ماین‌ها را در فروشگاه ‌های مواد خوراکی، تول بکس موتر ها،‌ ماشین‌های کالا شویی، پیاده رو ها، بستر شفاخانه‌ها و حتا اجساد افرادیکه در جنگ بر ضد قوای روسی کشته شده بودند، جاسازی کرده اند.

این مقام ایالات متحده گفته است که در بوچا واقع در غرب کیف،‌ پایتخت اوکراین،‌ شهرکی که نیروهای روسیه صد‌ها غیر نظامی را کشتند، یک خانواده بمی را در پیانوی دختر ۱۰ سالهٔ‌شان پیدا کردند.

بر اساس اعلامیهٔ وزارت خارجهٔ ایالات متحده،‌ کیف از ماه مارچ سال روان میلادی تا حال ۱۶۰ هزار ماین را خنثی کرده است، اما پنج میلیون اوکراینی هنوز هم در ساحات زندگی می کنند که نیروهای روسیه در آن مناطق ماین و یا سایر مواد انفجاری را جاسازی کرده اند.

XS
SM
MD
LG