لینک های دسترسی

Breaking News

سیستم بایومتریک انتخابات تا یک روز دیگر به تمام ولایات افغانستان می‌رسد


مقام‌های کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند که روند انتقال دستگاه‌های بایومتریک و فهرست رأی‌دهندگان به ولایات، به شدت جریان دارد و تا روز جمعه، به تمام ولایات خواهد رسید.

سید حفیظ الله هاشمی، منشی و سخنگوی این کمیسیون، روز چهارشنبه (۱۸ میزان) به خبرنگاران گفت که تا اکنون دستگاه‌های بایومتریک و فهرست رأی‌دهندگان با تمام ملحقات آن به ولایات فراه، بادغیس، هرات، زابل، کندهار، ارزگان، هلمند و نیمروز از طریق هوا و زمین انتقال یافته است.

او افزود: "امروز به ولایات بدخشان، بغلان، کندز، تخار، پکتیکا، بامیان، دایکندی و غورانتقال خواهد شد، متباقی همه دستگاه‌ها و لیست فهرست رأی‌دهندگان تا روز جمعه به همه ولایات خواهد رسید".

آقای هاشمی، گفت که انتقال مواد از مراکز ولایات به ولسوالی‌ها نیز امروز آغاز شده است.

۲۲هزار دستگاه‌ بایومتریک برای ثبت مشخصات رأی‌دهندگان به تاریخ پانزدهم ماه میزان به کابل رسید و قرار است که این دستگاه‌ها، قبل از روز برگزاری انتخابات به ۲۱هزار محل منتقل گردد.

نظارت انتخابات

کمیسیون انتخابات برای نظارت از انتخابات پارلمانی این کشور روند توزیع اعتبارنامه را آغاز کرده است که تا اکنون ۵۳ نهاد مدنی، جریان‌های سیاسی، احزاب، رسانه‌ها و نامزدان این اعتبارنامه را به دست آورده اند.

منشی این کمیسیون گفت: "تعداد ناظرین، احزاب و جریان‌های سیاسی که از ما اعتبارنامه گرفته، دوهزار و صد نفر می‌رسد و تعداد ناظرین کاندیدان به ۳۸هزار و هفت تن، تعداد ناظرین رسانه‌ها ۳۳۰ تن، تعداد ناظرین نهادهای انتخاباتی و اعضای جامعه مدنی به ۱۲هزار و ۱۰۰ تن نفر می‌رسد".

به گفتۀ وی، تا اکنون به نُه تن از ناظرین بین‌المللی نیز اعتبارنامه داده شده است و شماری از سفارت‌ها نیز برای اخذ جواز نظارت از روند انتخابات افغانستان به کمیسیون انتخابات مراجعه کرده اند که تا اکنون اسناد آنها آماده نشده است.

آقای هاشمی، تأکید کرد که روند توزیع اعتبارنامه به منظور نظارت از انتخابات در ۲۳ میزان پایان می‌یابد و تمام جناح‌هایی که می‌خواهند نظارت کنند، باید تا این تاریخ برای گرفتن اعتبارنامه به کمیسیون انتخابات مراجعه کنند.

با این حال، نهادهای ناظر انتخابات، نظارت از انتخابات را مهم می‌پندارند؛ اما نگران ازدحام در مراکز و حوزه‌های انتخاباتی اند.

به گفتۀ این ناظران، کمیسیون باید برای نظارت منظم و دقیق، برنامه‌ریزی درست روی دست گیرد.

XS
SM
MD
LG