لینک های دسترسی

هشدار ملل متحد از تبدیلی افغانستان به سرزمین مخدرات


کشتزار کوکنار در افغانستان در امتداد مرز با تاجکستان
سازمان ملل متحد گفته است که بدون پشتیبانی بین المللی به هدف ایجاد اشتغال بدیل برای مردم افغانستان، آن کشور به گونۀ سرتاسری با خطر مبدل شدن به یک کشور مولد مخدرات روبرو است.

یوری فیدوتوف، رئیس ادارۀ ملل متحد در امور جرایم و مواد مخدر گفت که حضور سربازان خارجی زمینه ساز حدود یک سوم سرمایه گزاری ها و اشتغال در افغانستان است.

او افزود که با خروج نیرو های بین المللی از افغانستان باید خلای بیکاری در آن کشور پرشود تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری بعمل آید.

انجنیر ذبیح الله، سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان این پیش بینی را به جا دانسته، اما می گوید که مبارزه با مخدرات یک مسیر دور و دراز است و فایق آمدن بر آن سالیان درازی را در بر می گیرد.

آقای ذبیح الله می گوید که مشکل مبارزه با مخدرات تنها در افغانستان ریشه نداشته بلکه عوامل منطقه یی و جهانی نیز در آن دخیل است. به گفتۀ این مأمور "موجودیت ده میلیون متقاضی مخدرات در منطقه، مایۀ ترویج و تولید مواد مخدر در افغانستان شده است."

عامل های فرامرزی

سخنگوی وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان افزود "از سوی دیگر موادی که برای تولید هیرویین بکار می رود از بیرون مرز ها وارد افغانستان می شود که همسایگان افغانستان برای جلوگیری از آن هیچ کاری نکرده اند. همچنان درمان نشدن معتادان در کشور های همسایه عامل دیگری است که تقاضا به مواد مخدر را در منطقه بیشتر می سازد."

سازمان های بین المللی موجودیت فساد و مدیریت نا سالم را در درون حکومت افغانستان به عنوان عامل دیگر افزایش کشت و تولید مخدرات می دانند.

مولوی شهزاده شاهد، عضو کمیسیون مبارزه با مواد مخدر، مسکرات و مفاسد اخلاقی در ولسی جرگۀ افغانستان می گوید که مشکل بیکاری و مخدرات در افغانستان به یک پدیدۀ فاجعه بار مبدل شده است که نمی توان آنرا با حضور یا عدم حضور نیرو های خارجی پیوند داد.

آقای شاهد گفت که تشکیلات حکومت برای مبارزه با مواد مخدر از یکسو ناقص بوده و از سوی دیگر ارادۀ جدی در درون حکومت برای ریشه کن ساختن این پدیده وجود ندارد.

به گفتۀ آقای شاهد "شماری از مسوولان ادارات دولتی افغانستان در برخی حصص، خود در قاچاق و زمینه سازی کشت و تولید مخدرات دست دارند. بربنیاد اطلاعات، در برخی موارد حتا نیرو های خارجی مستقر در افغانستان در قاچاق دست دارند."

چنین ادعا هایی باربار صورت گرفته اما به جز یکی دو مورد که برخی فرماندهان محلی پولیس به اتهام دست داشتن در قاچاق مواد مخدر بازداشت شدند، سایر موارد به شکل یک ادعا باقی مانده است.

افغانستان بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان است که از بخشی عواید آن شورشگری طالبان تمویل می گردد. این حالت هم ثبات افغانستان و منطقه و هم با افزایش شمار معتادان، صحت مردم افغانستان را با تهدید روبرو می سازد.
  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG