لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از سرکوب رسانه‌های مستقل در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ترکیه


عکس:‌‌ آرشیف

با نزدیک شدن انتخابات ریاست جمهوری ماه می در ترکیه، نگرانی‌ها از سرکوب رسانه‌های مستقل در این کشور افزایش یافته و سازمان‌های مدافع حقوق خبرنگاران هشدار می‌دهند که با فرارسیدن انتخابات، کنترول حکومت بر کار رسانه‌های مستقل ممکن شدیدتر شود.

براساس نظرسنجی‌ها در گذشته، رییس جمهور رجب طیب اردوغان، کنترول شدید بر پوشش خبری رسانه‌ها داشت، اما این وضعیت تغییر کرده است.

میزان جریمه بر رسانه‌های آزاد از سوی ادارهٔ حکومتی که از کار رسانه‌ها نظارت می‌کند، در حال افزایش است.

ایرول اوندیرولو، نمایندهٔ ترکیه در سازمان گزارشگران بدون مرز، می‌گوید که اگر نظارت وجود دارد، از آن نباید قبل از این انتخابات حساس، علیهٔ یک شبکهٔ تلویزیونی، منتقد استفاده شود.

حکومت اتهام جانبداری توسط ادارهٔ نظارتی را رد می کند. ولی تلویزیون مستقل هاک می گوید که جریمه به یک امر معمول مبدل شده و هشدار می‌دهد که تهدید اصلی ممکن مسدود کردن رسانه‌ها، قبل از انتخابات ماه آینده باشد.

بنگو سپ بابکر، مدیر مسوول تلویزیون هاک، گفت: "در شبکهٔ ما، به‌خاطر وضع جریمه آنان همیشه در پی یک دلیل استند مثل یک جمله، یک مصاحبه یا اعلامیه را بهانه می‌گیرند. به همین دلیل ما همیشه مواظب می‌باشیم."

باوجود تهدیدها، شبکه‌هایی مثل هاک توجه زیاد را به خاطر پوشش واقعاتی به مانند زلزلهٔ ماهٔ فبروری و گزارش‌دهی در مورد کاستی‌های حکومت که برخی آن را رییس جمهور اردوغان نیز پذیرفت، جلب کرده است.

سیزن اونی، مقاله نویس در شبکهٔ خبری پولیتیکل، گفت:"اگر چنین صداهای جدید رسانه‌ای وجود نمی‌داشت، ما در مورد کاستی‌های حکومت خبر نمی‌شدیم. آنان واقعاً گزارش‌دهی خوب کردند. گزارش‌دهی خوب به خودی خود کافی است."

شبکه‌های جدید و آزاد تلویزیونی در آستانهٔ انتخابات به کار آغاز کرده اند و بسیاری از گزارشگران که قبلاً وظایف خود را ترک کرده بودند، دوباره برگشته اند تا در پوشش انتخابات آینده که همه طرف‌ها آن را مهم‌ترین انتخابات در تاریخ ترکیه می‌دانند، کمک کنند.

XS
SM
MD
LG