لینک های دسترسی

Breaking News

برنامهٔ جهانی غذا: مردم اوکراین با کمبود غذا مواجه اند


برنامهٔ جهانی غذا (WFP) هشدار داده است که با ادامهٔ جنگ در اوکراین یافتن غذا در آن کشور دشوارتر شده و مردم ناچار شده اند تا به اقدامات شدید متوسل شوند.

این ادارهٔ‌ ملل متحد گفته است اوکراین که جمعیت آن به ۴۴ میلیون نفر می رسد، با کمبود مواد غذایی مواجه شده است. برنامهٔ جهانی غذا تخمین کرده است که ۴۵ در صد مردم آن کشور برای غذای کافی برای خوردن ندارند.

تامسن فیری،‌ سخنگوی برنامهٔ جهانی غذا، گفته است سیستم فراهم آوری غذا برای ده‌ها میلیون نفر که در داخل اوکراین گیر مانده اند،‌ در حال فروپاشی است.

آقای فیری گفته است که فروشگاه‌ها و گدام‌های مواد خوراکی خالی شده اند و خانواده‌های که در مناطق جنگ زده گیر مانده اند،‌ بیشتر با مشکل پیدا کردن مواد غذایی مواجه اند، به ویژه در شهر بندری ماریوپول که در محاصرهٔ‌ نیروهای روسی قرار دارد.

آقای فیری گفته است که برنامهٔ جهانی غذا، مواد خوراکی کافی را برای سه میلیون نفر در مناطق مختلف اوکراین انتقال داده است که برای یک ماه آنها بسنده است.

برنامهٔ جهانی غذا تخمین کرده است که از هر پنج نفر در اوکراین یک نفر آن از قبل "از استراتیژی مقابله با کمبود غذا" استفاده می‌کند.

به گفتهٔ فیری، وضعیت در اوکراین از لحاظ دسترسی مردم به مواد خوراکی رو به وخامت است و "آنها [مردم اوکراین] در مصرف مواد غذایی صرفه جویی می‌کنند. آنها تعداد وعده‌های غذایی خود را کاهش می دهند."

در همین حال، صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال (یونیسف) گفته است که از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین،‌ بیش ۵۰ در صد جمعیت کودکان آن کشور از خانه‌های‌شان بی‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG