لینک های دسترسی

Breaking News

سیستم بایومتریک چیست؟


به دنبال نشر گزارش ها مبنی‌ بر دسترسی گروه طالبان به سیستم بایومتریک در ولایت کندز و شناسایی منسوبین امنیتی با استفاده از این سیستم توسط افراد آن گروه، وزارت امور داخله افغانستان می‌گوید که این سیستم کاملاً محفوظ بوده و طالبان به هیچ وجه به آن دسترسی ندارند.

وزارت داخله افغانستان تاکید کرد که امکان دسترسی دهشت افگنان به این سیستم غیر ممکن است زیرا بانک اطلاعاتی این سیستم در مقر وزارت داخله تحت مراقبت شدید قرار داشته و از محرمیت خاص برخوردار می باشد.

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان در صحبت با صدای امریکا به صراحت اطمینان داد که ادعای دسترسی طالبان به سیستم بایومتریک نیرو های امنیتی نادرست بوده و هدف آن مغشوش ساختن اذهان عامه میباشد.

از سیستم بایومتریک جهت ثبت هویت منسوبین پولیس ملی، شناسایی منسوبین پولیس ملی، بررسی سوابق مجرمین و همچنان برای ثبت و تشخیص هویت دارندگان و متقضایان پاسپورت و جواز رانندگی استفاده می شود.

وزارت داخله افغانستان در اعلامیه ای گفته است که از سیستم بایومتریک در ولایت های آن کشور فقط برای ثبت هویت افراد استفاده میشود و دستگاه های محلی این سیستم، قابلیت شناسایی هویت افراد را ندارد.

آقای دانش با تصریح این مطلب گفت "فقط چند فرد مسوول و مشخص به این سیستم دسترسی دارند... و حتی جز و تام ها و قطعات ما نیز به این سیستم دسترسی کامل ندارد."

نظامیان امریکایی در حال ثبت مشخصات بایومتریک یک سرباز پولیس ملی در هلمند
نظامیان امریکایی در حال ثبت مشخصات بایومتریک یک سرباز پولیس ملی در هلمند


زیست سنجشی یا بایومتریک به نوع خاصی از روش های امنیتی گفته می‌شود که در آن برای کنترول دسترسی و برقراری امنیت از خواص قابل اندازه ‌گیری بدن انسان یا هر موجود زندهٔ دیگر استفاده می‌شود.

واقعیت این است که بشر مدت زیادیست به شکلی از این سیستم بهره می‌برد به طور مثال استفاده از نشان انگشت است که قدمتی بس طولانی دارد.

برای اینکه یک عضو بدن بتواند به عنوان یک وسیله اندازه گیری مطرح شود باید از شرایط خاصی به عنوان مثال وضعیت ثابت برخوردار باشد.

مثلاً شما نمی توانید رنگ مو یا وزن را به عنوان یک خاصیت بایومتریک در نظر بگیرید زیرا این مشخصات دایماً در حال تغییر می باشد. اما رنگ و مردمک چشم، نشان انگشت، دی ان ای و غیره مشخصات بدن انسان، ویژه گی های خاص دارند که در هر کس از بدو تولد تا زمان مرگ تغییر ناپذیر میباشد.

اما موجودیت و استفاده از این سیستم گاه گاهی باعث نگرانی شهروندان یک کشور میگردد. به طور مثال، در هند قرار است پارلمان آن کشور به ادارات فدرال اجازه دهد که به خاطر منافع امنیتی به بانک اطلاعاتی بایومتریک هند که بزرگترین سیستم از نوع خود در جهان میباشد، دسترسی یابند.

سیستم بایومتریک در هند بیشتر به خاطر مساعدت به فقرا و جلوگیری از فساد ایجاد شده است و میلیون ها نفر کارت های را که عکس و مشخصات مردمک چشم شان در آن درج شده است، دریافت کردند. اما قرار اظهارات تاتاگاتا ستاپتی، نماینده ایالت اودیشه، تصور نمیرفت از مشخصات بایومتریک برای نظارت از مردم استفاده شود.

دانشمندان می گویند یکی از ویژه گی های بایومتریک در آینده استفاده از خواص بیولوژیکی شخص برای دسترسی به حساب بانکی، حساب کامپیوتری و غیره است زیرا سرقت رمز دخول به این حساب ها که شامل اعداد و حروف می باشد، برای هکر ها کار ساده ای شده است. اما اگر فردی برای دسترسی به این حساب های خود از مردمک چشم و یا نشان انگشت خود استفاده کند، دسترسی به این حساب ها برای افراد دیگر غیر ممکن میشود.

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG