لینک های دسترسی

Breaking News

کارنی: امیدواریم انتخابات افغانستان همه شمول باشد


کاخ سفید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را رویداد مهم در روند دموکراتیک آن کشور عنوان کرده و مقامهای آن امیدواری کرده اند تا تمام افغان ها در این رأی دهی اشتراک کنند.

در حالی که آمادگی ها برای انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی افغانستان به روز شنبه به نقطۀ پایانی نزدیک شده و پیکار های انتخابات اوج گرفته، جی کارنی، سخنگوی ریاست جمهوری ایالات متحده این روند انتقال قدرت را "نقطۀ عطف" عنوان می کند.

جی کارنی روز گذشته در واشنگتن ابراز امیدواری کرده گفت "انتخابات همه شمول و صلح آمیز باشد و به طور وسیعی قابل پذیرش افغان ها باشد. به طور واضح، ثبات و انتقال سیاسی قابل قبول برای حمایت پایدار بین المللی از افغانستان بسیار مهم است."

رای دهندگان در سراسر افغانستان به تاریخ پنجم ماه اپریل به مراکز رای گیری خواهند رفت و به رئیس جمهور آینده و اعضای شوراهای ولایتی شان رای خواهند داد.

اما انتخابات در زمانی صورت می گیرد که شورشگری شدت یافته و بی اطمینانی از خروج سربازان ایالات متحده و ناتو در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ وجود دارد.

سید طیب جواد، سفیر پیشین افغانستان در ایالات متحده نتایج معتبر انتخابات را دستاورد ارزشمند جامعه بین المللی می داند.

به گفتۀ این دپلومات پیشین افغان "اگر ما انتخاباتی معتبر داشته باشیم، نشان می دهد که آنچه جامعه بین المللی در افغانستان در خصوص نهادهای دموکراتیک، ایجاد کرده است، قابل اجرا است و اینکه آن سرمایه گذاری با ارزش است."

تعهد اخلال انتخابات

اما تندروان طالب بیشترین تلاش خود را در اخلال رای گیری به خرچ می دهند. آنها حملات خونینی را در سراسر کشور به راه انداخته اند و کارگران انتخابات و رای دهندگان را به مرگ تهدید کرده است.

تحلیلگران می گویند انتخابات موفقیت آمیز برای صلح و ثبات اینده افغانستان بسیار مهم است.

اندرو وایلدر، کارشناس امریکایی در واشنگتن به صدای امریکا گفت "نیاز داریم این انتخابات به نحوی درستی برگزار شود، تا به طور اساسی هدایات قانون اساسی برای متحد ساختن افغانستان اجرایی شود."

بحث درمورد توافقنامه امنیتی دو جانبه ایالات متحده و افغانستان جاری است، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از امضای امتناع کرده است که این امر نگرانی های را به خاطر ایجاد بحران در صورت خروج تمامی سربازان امریکایی ایجاد کرده است.

فردریک کیگن، کارشناس دیگر امریکایی در واشنگتن می گوید "اگر توافقنامه دوجانبه امنیتی امضاء نشود، و اگر رئیس جمهور اوباما به خارج کردن همه نیروهای امریکایی از افغانستان تصمیم بگیرد، برای افغانستان فاجعه بار خواهد بود و برای علایق امریکا در منطقه و همچنین در سطح جهان بسیار زیاد بد خواهد بود."

همه نامزدان ریاست جمهوری به امضای توافقنامه امنیتی وعده داده اند و توقع دارند که روابط بهتر به نسبت رئیس جمهور کرزی با غرب داشته باشد.

اما اندرو وایلدر می گوید بزرگترین خطر به اعتبار انتخابات ممکن مساعی برای تقلبکاری در نتایج آن باشد.

همه تحلیلگران موافقند که جلوگیری از تقلب گسترده برای مردم افغانستان و نامزد بازنده بسیار مهم می باشد.
XS
SM
MD
LG