لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن با بستگان امریکایی‌های آزاد شده از زندان در ایران تماس گرفت


قصر سفید ناوقت روز دوشنبه ۱۸ سپتمبر (۲۶ سنبله) گفت که جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، "یک تماس عاطفی" با اعضای خانواده‌های شهروندان امریکایی داشت که پس از آزادی از زندان‌های ایران،‌ در حال برگشت به امریکا استند.

قصر سفید همچنین تایید کرده است که طیاره‌ حامل شهروندان امریکایی دوحه، پایتخت قطر، را پس از آن به قصد ایالات متحده ترک کرد که شهروندان امریکایی از زندان‌های ایران آزاد شدند.

چند ساعت قبل از آن،‌ رییس جمهور بایدن گفت که پنج شهروند "بی‌گناه" امریکا پس از سال‌ها رنج و بی‌سرنوشتی، به ایالات متحده برمی‌گردند.

قصر سفید با نشر بیانیه‌ای به نقل از جو بایدن نوشته است: "سیامک نمازی، مراد طاهباز، عماد شرقی و دو شهروند دیگر که نخواستند معرفی شوند، به زودی پس از سال‌های رنج، درد و بی‌سرنوشتی متداوم، دوباره با عزیزان‌شان خواهند پیوست.

در همین حال، انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، ناوقت دوشنبه گفت که با شهروندان امریکا آزاد شده از زندان‌های ایران پس از آن صحبت کرد که به قطر رسیدند.

بلینکن در شهر نیویارک به خبرنگاران گفت:‌ "بسیار خوب است قادر باشیم و بگویم که شهروندان ما آزاد شده اند. می توانم برایتان بگویم که این [صحبت] برای آنها، برای من، یک صحبت عاطفی بود."

با وجود انتقاد‌های شدید جمهوریخواهان، رییس جمهور بایدن مبادله زندانیان را با ایران تصویب کرد.

تهران و واشنگتن در اوایل ماه اگست به توافقی دست یافتند که بر اساس آن، دو کشور متعهد به رهایی پنج شهروند شدند. علاوه بر این، ایالات متحده توافق کرد تا شش میلیارد دالر از دارایی‌های ایران را که در کوریای جنوبی منجمد شده بود، آزاد کند.

تهران گفته است که آزادسازی این شش میلیارد دالر که کوریای جنوبی آن را بر اساس تعزیرات امریکا بر ایران، منجمد کرده بود، یکی از شرایط کلیدی مبادله پنج شهروند امریکا و پنج شهروند ایران است که در این دو کشور زندانی اند.

کوریای جنوبی اخیراََ گفت که شش میلیارد دالر دارایی منجمد شدهٔ تهران را به قطر انتقال داد.

منتقدین قصر سفید آزاد سازی این مقدار پول را "جزیه" خوانده و ادعا کرده اند که ایران در این معامله امتیاز بیشتر به دست آورده است. اما قصر سفید گفته است که رهایی شش میلیارد دالر پول‌های منجمد شدهٔ ایران به معنی پرداخت جزیه نبوده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی قصر سفید با رد انتقادات دراین مورد گفت که این مقدار پول در یک حساب تحت نظارت در قطر نگهداری خواهد شد. او گفت:‌ "رژیم تهران نه بلکه تنها مردم ایران از این پول‌ها استفاده خواهند کرد و اگر ایران تلاش به انحراف این پول‌ها کند، ما اقدام خواهیم کرد و آنرا دوباره منجمد خواهیم کرد."

بلینکن گفته است که رییس جمهور ایالات متحده آماده است تا در وضعیت‌های دشوار،‌ تصامیم دشوار بگیرد. او گفت:‌ "من اولویت بالاتری ندارم. ریس جمهور هیچ اولویتی بالاتر از حصول اطمینان از این ندارد که امریکایی‌هایی که به ناحق در هر جایی توقیف شده اند، بتوانند به خانه برگردند و ما به این کار ادامه خواهیم داد."

بخشی از این گزارش از خبرگزاری فرانس پرس گرفته شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG