لینک های دسترسی

Breaking News

فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران ایران کی است؟


اسماعیل قاآنی، در حالی منحیث فرمانده جدید نیروی قدس سپاه پاسداران ایران مسوولیت جنگجویان نیابتی تهران در شرق میانه را بر عهده گرفت که ایران هشدار داده است انتقام مرگ قاسم سلیمانی را از ایالات متحده خواهد گرفت.

نیروی قدس، بخشی از سپاه ۱۲۵ هزار نفری پاسداران انقلاب ایران است؛ یک سازمان شبه نظامی که تنها به آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران پاسخگو است.

مانند قاسم سلیمانی، قاآنی نیز مسوولیت بار جنگ هشت ساله تهران با عراق را به دوش کشید و سپس با نیروی تازه ایجاد شدۀ قدس (بیت المقدس) پیوست.

در حالی که معلومات زیادی در مورد قاآنی ۶۲ ساله در دست نیست اما گفته می‌شود که او از دیر زمانی در نیروی قدس صاحب قدرت بوده است.

به نظر می‌رسد که یکی از نخستین وظایف او نظارت از هر گونه قصد ایران برای انتقامجویی از ایالات متحده در پیوند به کشته شدن سلیمانی باشد.

بر اساس معلومات ارنا، آژانس رسمی ایران، قاآنی از روابط اش با سلیمانی یاد کرده و گفته بود که " ما فرزندان جنگ ایم. ما همقطار میدان نبرد ایم و در جنگ با هم دوست شده ایم."

آیت الله علی خامنه‌ای، در جریان معرفی قاآنی، او را "یکی از عمده ترین فرماندهان" در خدمت ایران عنوان کرد.

قاآنی به تاریخ هشتم ماه اگست سال ۱۹۵۷ در شهر مشهد به دنیا آمد و یک سال پس از انقلاب ۱۹۷۹ به سپاه پاسداران پیوست.

قاآنی تلاش های ضد استخباراتی را در سپاه پاسداران رهبری می‌کرد.

تحلیلگران غربی می‌گویند در حالی سلیمانی بر همسایه های غربی ایران تمرکز داشت، قاآنی کشور های شرقی مانند افغانستان و پاکستان را نظارت می‌کرد.

وزارت مالیه ایالات متحده در سال ۲۰۱۲ به دلیل تنظیم هزینه های مالی به جنگجویان نیابتی قدس، تعزیرات وضع کرد. آن تعزیرات قاآنی را با محمولۀ از تسلیحاتی ربط داد که در سال ۲۰۱۰ در بندر شهر لیگوس نایجریا ضبط شده بود.

قرار است قاآنی یک شنبه پنج جنوری منحیث فرمانده نیروقدس سپاه پاسداران ایران آغاز وظیفه کند.

XS
SM
MD
LG