لینک های دسترسی

Breaking News

سازمان جهانی صحت برای ارایه خدمات به زلزله‌زدگان هرات حدود ۶۰ درصد کمبود بودجه دارد


WHO Workers Herat
WHO Workers Herat

سازمان جهانی صحت با نشر گزارشی می‌گوید که حدود ۴۱ درصد بودجه برای ارایه خدمات بهداشتی به زلزله‌زدگان هرات فراهم شده است.

این سازمان روز جمعه پنجم جنوری (۱۵ جدی) گفت که زلزله‌های پیهم و پس لرزه‌های آن بین ۷ تا ۱۵ اکتوبر ۲۰۲۳ میلادی در ولایت هرات، حدود ۲۷۵هزار نفر را تحت تاثیر قرار داد.

به گفتۀ این سازمان، اگرچه ۸۵ روز از زلزله می‌گذرد، اما بسیاری از بازماندگان و قربانیان خود را در خیمه‌ها و پناهگاه‌های موقت با وضعیت نابسامان می‌بینند و اکثر این افراد آواره با مسایل مختلف صحی، از جمله تروما و اختلالات سلامت روان دست و پنجه نرم می‌کنند.

سازمان جهانی صحت گفته است که این آسیب‌پذیری به‌ویژه برای مادران، کودکان، سالمندان و کسانی که بیماری‌های همراه دارند، به‌ ویژه در فصل سخت زمستان تشدید می‌شود.

در گزارش این سازمان آمده است که شرکای صحی این سازمان برای فراهم‌کردن خدمات بهداشتی به زلزله‌زدگان هرات ۱۲.۷ میلیون دالر تا مارچ ۲۰۲۴ درخواست کرده اند، اما تا اکنون صرف ۵.۲ میلیون دالر آن تامین شده است.

سازمان جهانی صحت گفته است: "این کمبود قابل توجه جمعیت‌های آسیب‌پذیر را حتی بیشتر در معرض چالش‌های مرتبط با صحت قرار می‌دهد".

بر اساس گزارش، سازمان جهانی صحت با شرکایش از زمان وقوع زلزله‌های پیهم در هرات تا پایان دسمبر ۲۰۲۳ خدمات صحی را به حدود ۱۰۳هزار زلزله‌زده فراهم کردند.

این سازمان گفته است که این خدمات بهداشتی در ولسوالی‌های زنده‌جان، گلران، انجیل، کشک،‌کوهسان و شهر هرات برای نیازمندان ارایه شده است.

سازمان بهداشت جهانی تاکید کرده است که با شرکایش تلاش‌های خود را برای ارایه کمک‌های بهداشتی به ۲۲۰هزار فرد آسیب دیده از جمله ۱۹۰۰ زن سرپرست خانواده با جدیت گسترش داده است.

در گزارش آمده است که خدمات بهداشتی شامل مراقبت‌های اولیه بهداشتی، توانبخشی فزیکی، سلامت روان و حمایت روانی اجتماعی و همچنان تهیه دارو و لوازم طبی ضروری است.

همچنان تیم‌های نظارتی-پشتیبانی سازمان جهانی صحت به روستاهای آسیب‌دیده برای نظارت بر روند بیماری و پاسخ به موارد بیماری‌های ساری اعزام شده اند.

علاوه بر این، سازمان جهانی صحت گفته است که فعالانه روی ایجاد تسهیلات اولیه صحی جدید در مناطق آسیب‌دیده، به ویژه در ولسوالی‌های زنده‌جان، غوریان، انجیل و کوهسان کار می‌کند تا از ارایه خدمات مستمر در مواجهه با افزایش تقاضا اطمینان حاصل کند.

گروه

XS
SM
MD
LG