لینک های دسترسی

Breaking News

الاسکا؛ سد استراتیژیک نظامی امریکا در برابر چین و روسیه


لوید آستن در جریان دیدار از یک جنگندۀ اف-۳۵ در پایگاه هوایی الیسن در ایالت الاسکا

الاسکا شمالی‌ترین بخش ایالات متحدۀ امریکا است که هم از رهگذر اراضی وسیع و هم از نظر نظامی پرقدرت است.

با اینکه این ایالت نزدیک به قطب شمال سردترین ساحۀ امریکا بوده و در زمستان سرمای منفی ۴۵ درجه سانتیگراد را تجربه می‌کند، چرا ایالات متحده شمار قابل ملاحظۀ نیرو و تاسیسات دفاعی خود را در ایالتی با چنین شرایط دشوار اقلیمی مستقر کرده است؟

به گفتۀ لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده، موقعیت جغرافیایی این ایالت، به آن اهمیت زیاد استراتیژیک بخشیده است. آقای آستن در دیدار از پایگاه هوایی الیسن - در قلب ایالت الاسکا و در فاصلۀ ۱۶۰ کیلومتری حلقۀ قطب شمال - گفت: "ما کشوری استیم که به اقیانوس‌‌ هند-آرام و اقیانوس شمال متصل استیم و الاسکا نقطۀ اتصال این دو منطقۀ مهم است."

آقای آستن گفت که ایالات متحده قدرت دفاعی و تمرینات نظامی خود را در الاسکا افزایش بخشیده است تا آمادۀ مقابله با هرگونه تخاصم از جانب روسیه و چین باشد.

به تازگی وزارت دفاع ایالات متحده چند جت جنگی اف-۳۵ را که پیشرفته‌ترین جنگنده در جهان است، در پایگاه هوای الیسن در الاسکا مستقر کرده است. این جنگنده قادر است که با پرواز از این پایگاه خود را در هر نقطۀ نیم کرۀ شمالی برساند.

دان سولیوان، سناتور الاسکا در کانگرس ایالات متحده که عضو کمیتۀ خدمات قوای مسلح در مجلس سنا نیز است با اشاره به موجودیت بزرگترین تاسیسات آموزشی و تمرینی نظامی با مساحت ۲۰۰ هزار کیلومتر مربع در الاسکا گفت: "مردم به کلی پی نمی‌برند که از رهگذر استراتیژیک ایالت ما چقدر مهم است."

آقای سولیوان از گسترش و تقویت ساختارهای نظامی و دفاعی در الاسکا استقبال و به خاطر کاهش آن ابراز نگرانی کرد: "چین مصارف دفاعی سالانۀ خود را ده در صد افزایش داده است، درست؟ آنان به این کار ادامه می‌دهند. شما می‌‎دانید که در دور دوم ریاست جمهوری اوباما مصارف دفاعی امریکا ۲۵ درصد کاهش یافت. ترمپ آن را دوباره افزایش داد و اکنون باز هم کاهش می‌یابد. هم من و هم اکثر اعضای کمیتۀ خدمات قوای مسلح، صرف نظر از اینکه از کدام حزب اند، [به خاطر کاهش مصارف دفاعی] نگران استیم."

این سناتور جمهوریخواه گفت که باید مصارف دفاعی امریکا سالانه سه تا پنج درصد افزایش یابد تا با سرمایه‌گذاری نظامی چین هم تراز باشد.

XS
SM
MD
LG