لینک های دسترسی

Breaking News

روز جهانی صلح؛ تاکید بر ختم خشونت‌ها در افغانستان


هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)، اتحادیه اروپا، سفارت کانادا و کمیسیون مستقل حقوق بشر، به مناسبت روز جهانی صلح بر ختم خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در افغانستان تاکید کرده اند.

یوناما گفته است که تلفات غیرنظامیان در افغانستان در مقایسه با سال‌های گذشته کمتر است، اما تنها دیروز در چهار واقعه ۲۰ غیرنظامی جان باخته و ۳۹ تن دیگر زخمی شده اند.

یوناما امروز دوشنبه ۲۱ سپتمبر (۳۱ سنبله) در صفحهٔ تویتر نوشته است که این تلفات در چهار رویداد مختلف به میان آمده که به گفتۀ این هیات، زنان، دختران و پسرها شامل قربانیان آن استند.

در اعلامیه آمده است: "در حالی که ما روز جهانی صلح را تجلیل می‌کنیم...در مورد افزایش تلفات غیرنظامیان نگران استیم، از جناح‌ها می‌خواهیم که برای محافظت آن‌ها هرچه عاجل اقداماتی را انجام دهند و برای گفتگوهای دوحه فضای مناسب را به میان آورند."

براساس گزارش ۲۷ جولای یوناما، از اول جنوری سال ۲۰۲۰ تا ۳۰ جون این سال، ۱۲۸۲ غیرنظامی در افغانستان کشته شده و ۲۱۷۶ غیرنظامی دیگر زخمی شده اند.

امروز دوشنبه ۲۱ سپټمبر روز جهانی صلح است. به مناسبت از این روز اتحادیه اروپا افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان را نگران‌کننده خوانده است.

این اتحادیه در صفحهٔ تویتراش نگاشته است که برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از طالبان خواسته که خشونت‌ها را متوقف کرده و فوراً آتش‌بس کنند.

سفارت کانادا در کابل نیز از جوانب درگیر در افغانستان خواسته است که برای صلح فرصت ایجاد نمایند و آتش‌بس بشردوستانه را برقرار کنند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفته است که همه جوانب باید برای تامین صلح در در افغانستان خشونت‌را توقف داده و هرچه زودتر آتش‌بس کنند.

این در حالی است که وزارت داخلهٔ افغانستان به تاریخ ۲۰ سنبله گفت که طالبان در مدت یک هفته بیش از ۳۶۰ حمله را در سراسر این کشور راه اندازی کرده اند که در آن در حدود ۵۰ غیرنظامی کشته و ۵۰ غیر نظامی دیگر زخمی شده اند.

این در حالی است که گفتگوها میان هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری افغانستان و گروه طالبان از یک هفته به این طرف در دوحه ادامه دارد.

نادر نادری، یکی از اعضای هیات مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان گفته است که گروه‌های تماس دو طرف ناوقت دیروز بار دیگر دربارۀ طرزالعمل کاری مذاکرات صلح بحث و گفتگو کرده و به پیشرفت‌های دست یافته اند.

به گفتۀ وی، طرزالعمل کاری مذاکرات صلح افغانستان به زودی نهایی می‌گردد.

XS
SM
MD
LG