لینک های دسترسی

Breaking News

مخترع شبکۀ جهانی ویب برنده جایزۀ معادل’نوبل‘ شد


تم برنرز لی مخترع شبکه جهانی ویب

امروز اکثر افراد که در گوگل جستجو می کنند، در فیسبوک مطالب مختلف را پخش می کنند و از فروشگاه‌های آنلاین خریداری می کنند، با نام تم برنرز لی آشنا نیستند.

اگر برنرز لی بریتانیایی شبکۀ جهانی ویب یا ورلدواید ویب که با مخفف WWW نیز معروف است را اختراع نمی کرد، هیچ یک از کارهای ذکر شده بالا امکان پذیر نبود.

لی ۶۱ ساله، روز سه شنبه جایزۀ معتبری را از انجمن دستگاه‌های محاسبه یا Association for Computing Machinery دریافت کرد که گفته می‌شود از رهگذر اعتبار با جایزۀ "نوبل" هم‌تراز است.

افزون بر این، به خاطر همین اختراع به او لقب شوالیه از سوی الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، داده شد.

مجلۀ مشهور تایمز نیز نام برنرز لی را در فهرست ۱۰۰ شخصیت مهم و تاثیرگذار قرن بیستم شامل ساخته است.

آقای لی به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت: " از نظر من این جایزه به حیث یک پروژه به ویب و روحیه همکاری گسترده جهانی که برای همکاری با من همراه شد، تعلق می گیرد".

این افتخار، جایزۀ یک میلیون دالر پول نقد را نیز به همراه دارد که از سوی گوگل به برنده داده می شود. شرکت گوگل مانند هزاران شرکت دیگر در نتیجۀ ابتکار برنرز لی و تلاش های وی در راستای دسترسی به انترنت، ثروت زیادی به دست آورده است.

به طور خلاصه تم برنرز لی با اختراع شبکۀ جهان ویب توانست فراتر از نوشته ساده، روش پخش کردن فایل های مختلف مانند عکس، صدا و تصویر را در انترنت مساعد سازد.

XS
SM
MD
LG