لینک های دسترسی

Breaking News

بحث انتخابات گرم و روند ثبت نام کاندیدان سرد است


با آنکه مباحث سیاسی پیرامون نامزد شدن به کرسی ریاست جمهوری میان همه گروه های سیاسی در افغانستان گرم است، اما با گذشت سه روز از گشایش دفتر نام نویسی، تا حال هیچ کسی رسماً به حیث کاندید انتخابات آیندۀ ریاست جمهوری ثبت نام نکرده است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان میگوید تا کنون ۴٦ کاندید احتمالی ریاست جمهوری، به شمول یک زن، از آنها اوراق معلوماتی بدست آورده اند، اما یکی از آنان نیز حاضر به نام نویسی نشده است.

نور محمد نور سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به روز پنجشنبه به خبرنگاران در کابل گفت آنها نمیتوانند نام این افراد را برملا سازند، زیرا یکی این که آنها تا هنوز رسماً نامزد نیستند و صرف اوراق معلوماتی را بدست آورده اند، و دوم این که ذکر نام این افراد نیز برای آنها نوعی تبلیغ خواهد بود.

مسئولان امور انتخابات بدین باور اند که کاندیدان احتمالی ریاست جمهوری، شاید در آخرین فرصت، به آنها مراجعه کرده و با ثبت نام شان، اعلام نامزدی کنند.

به گفتۀ آقای نور، تا پایان روز چهارشنبه، ٢١٣ نفر در سی و چهار ولایت، برای نامزدی به شورا های ولایتی ثبت نام کرده اند که ٢٢ تن آنان زنان میباشند. سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افزود که در سراسر افغانستان، جمعاً ١٧٧٦ نفر تا حال اوراق معلوماتی راجع به نامزدی در انتخابات شورا های ولایتی را بدست آورده اند.


تعهد کمیسیون سمع شکایات به «ایمانداری کامل»

در سلسلۀ آمادگی ها برای برگزاری انتخابات سال آینده در افغانستان ، هیأت اداری کمیسیون سمع شکایات انتخابات نیز برگزیده شد.

عبدالستار سعادت با کسب چهار رای، به حیث رئیس کمیسیون سمع شکایات انتخابات، ریدا عظیمی معاون و نادر محسنی به حیث منشی کمیسیون انتخابات افغانستان تعیین گردیدند. اعضای کمیسیون پس از انجام مراسم تحلیف، تعهد نمودند که برای انتخابات شفاف و عادلانه تلاش خواهند کرد.

اعضای جدید کمیسیون شکایات انتخاباتی، مراسم تحلیف شان را در حضور حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان، بجا آوردند. آقای کرزی به دنبال این مراسم، بار دیگر وعده سپرد که در وظایف کمیسیون شکایات انتخاباتی، هیچگاهی مداخله نخواهد کرد.

عبدالستار سعادت، ریدا عظیمی، عزیزالله آریافر، نادر محسنی و پیغمبرقل دوغن، پنج نفری اند که رئیس جمهور کرزی آنان را، از جملۀ پانزده فردی که کمیتۀ گزینش تهیه کرده بود، برای کمیسیون سمع شکایات انتخاباتی برگزیده است.
بحث انتخابات گرم و روند ثبت نام کاندیدان سرد است
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
XS
SM
MD
LG