لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه از خروج سربازان امریکایی از افغانستان حمایت می‌کند


یک دیپلمات ارشد روسی این هفته با نمایندگان طالبان در مسکو دیدار کرده و حمایت کشورش را از خروج سربازان امریکایی از افغانستان ابراز کرده است.

استوشیتد پرس گزارش کرده است که این دیدار، پس از برگزاری یک نشست دو روزه میان نمایندگان طالبان و گروهی از سیاستمداران افغان در مسکو صورت گرفته است.

پیش از این، سفارت روسیه در کابل گفته بود که این نشست از سوی انجمن افغان‌های مقیم در روسیه برگزار شده و دولت روسیه در آن هیچ نقشی ندارد.

در همین حال، ضمیر کابلوف، فرستاده ریاست جمهوری روسیه به افغانستان، در گفتگو با RTA، خبرگزاری رسمی روسیه گفته است که کشورش حاضر است به مذاکرات میان امریکا و طالبان در زمینه خروج سربازان امریکایی از افغانستان کمک کند.

آقای کابلوف هم‌چنین گفته است که روسیه حاضر است از برداشتن تحریمات بر اعضای گروه طالبان حمایت کند، در صورتی که سایر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با آن هم‌نظر باشند.

منابع طالبان گفته اند که در جریان گفتگوهای‌شان با امریکا، روی خروج سربازان امریکایی از افغانستان توافق شده است.

اما وزارت خارجه امریکا و نیز زلمی خلیلزاد، فرستاده امریکا برای مذاکرات صلح افغانستان، روز گذشته تاکید کردند که هیچ جدول زمانی برای خروج نظامی از افغانستان تعیین نشده است.

برگزاری نشست اخیر در مسکو، با انتقاد دولت افغانستان روبرو شد و شماری از آگاهان سیاسی، آن را نادیده گرفتن نقش دولت افغانستان در گفتگوها با طالبان توصیف کردند.

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز گفت که شرکت کنندگان در این نشست هیچ صلاحیت اجرایی ندارند.

XS
SM
MD
LG