لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان به هند پیشنهاد همکاری‌های استخباراتی داد


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در جریان سفرش به هند، به این کشور پیشنهاد همکاری‌های استخباراتی برای مبارزه مشترک علیه افراط‌گرایی و تروریزم داده است.

شهزاده سلمان، در حالی که نرندرا مودی، نخست وزیر هند در کنارش قرار داشت، به خبرنگاران گفت که نگرانی‌های او در زمینه تروریزم با نگرانی‌هایی که هند دارد، یکسان است. او به طور مشخص به پاکستان اشاره نکرد، اما گفت که سفرش به هند، روابط میان عربستان سعودی و هند را بهبود خواهد بخشید.

نخست وزیر هند، به دنبال بمب‌گذاری هفته گذشته در کشمیر، تحت فشارهای زیاد داخلی قرار دارد تا در برابر پاکستان اقدام کند. هند پاکستان را به اجرای این حمله متهم کرده است.

آقای مودی در کنفرانس خبری خود با شهزاده سلمان، با اشاره به این بمب‌گذاری گفت که اقدامات موثر در زمینه مجازات عاملان و حامیان آن برداشته خواهد شد. اما جزییات بیشتری در این مورد نداد.

در جریان سفر شهزاده سلمان به هند، توافق‌نامه‌های جداگانه در زمینه‌های سرمایه‌گذاری، زیربناها، جهان‌گردی، مسکن و ارتباطات، میان دو کشور امضا شد. مجموع تجارت دوجانبه میان دو کشور در سال گذشته، به حدود ۲۷.۵ میلیارد دالر می‌رسید.

ولیعهد عربستان سعودی گفت که مناسبات دو کشور، از ظرفیت بالقوه برای سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیارد دالری در عرصه‌های انرژی، زراعت، تکنالوژی و فرهنگ برخوردار است. او هم‌چنین گفت که کشورش از سال ۲۰۱۶ تا حالا، ۴۴ میلیارد دالر در هند سرمایه گذاری کرده است.

سفر شهزاده سلمان به هند، به دنبال دیدار او از اسلام‌آباد صورت می‌گیرد که در جریان آن، توافق‌نامه‌هایی با ارزش ۲۰ میلیارد دالر را با جانب پاکستان امضا کرده و نیز تعهد کرد که هزاران زندانی پاکستانی را که در سعودی محبوس اند، آزاد کند.

XS
SM
MD
LG