لینک های دسترسی

Breaking News

هیات حقیقت‌یاب اسراییل را به 'هدف‌گیری عمدی غیرنظامیان' متهم کرد


معترضان فلسطینی (عکس از آرشیف)

یک هیات حقیقت‌یاب اعلام کرده است که سربازان اسراییلی در جریان خشونت‌های سال گذشته در غزه که منجر به کشته شدن ۱۸۹ نفر شد، به شکل عمدی غیرنظامیان را هدف قرار داده اند.

این تحقیقات مستقل که تحت حمایت سازمان ملل متحد انجام شد، از احتمال متهم شدن سربازان اسراییلی به ارتکاب "جنایت علیه بشریت" حرف زده است.

نتایج این تحقیقات نشان داده است که تک‌تیراندازان اسراییلی، به هدف مختل کردن اعتراض‌ها، بیش از ۶۰۰۰ نفر را هدف قرار داده اند.

هیات حقیقت‌یاب، برای اثبات ادعاهای خود، ویدیوهایی را از جریان برخورد سربازان اسراییلی با معترضان نشان داده است.

وزارت خارجه اسراییل نتایج این تحقیق را تکذیب کرده و با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که اسراییل حق دارد در برابر حملات خشونت‌آمیز علیه شهروندانش، از خود دفاع کند.

هیات حقیقات‌یاب اما در گزارش خود اگرچه به خشونت‌های معترضان نیز اشاره کرده، اما گفته است که غیرنظامیانی از سوی سربازان اسراییلی کشته و زخمی شده اند که "تهدید جدی" برای امنیت اسراییل پنداشته نمی‌شدند.

یکی از اعضای این هیات گفت "آن‌ها کودکان، افراد دارای معلولیت و روزنامه‌نگاران را به شکل عمدی به گلوله زده اند."

این هیات از دولت اسراییل خواسته است که برای تامین دسترسی زخمی‌ها به خدمات صحی و نیز برای راه‌اندازی تحقیقات لازم در مورد این حوادث، تلاش بیشتری به خرج بدهد.

با این حال، هیات حقیقت‌یاب گفته است که جامعه بین‌المللی در رسیدگی به بحران اسراییل و فلسطین "ناکام" مانده است.

رئیس این هیات گفت "تنها امکان یافتن راه حلی برای تمام کشتارهایی که اتفاق می‌افتد، این است که جامعه بین‌المللی مسولیت خود را جدی گرفته و راه بیرون‌رفتی برای این بحران جستجو کند."

XS
SM
MD
LG