لینک های دسترسی

Breaking News

عمان: کشورهای عربی باید اسرائیل را به رسمیت بشناسند


وزیر خارجۀ عمان گفته است که باید با اسرائیل به حیث یک دولت برخورد شود.

یوسف بن علوی بن عبدالله این موضوع را روز شنبه در هنگام سفر غیر مترقبۀ بنیامین نتنیاهو، صدراعظم اسرائیل، از عمان بیان کرد.

وزیر خارجۀ عمان گفته است که کشورش نظریاتی در مورد گردهم آمدن مقامات اسرائیل و فلسطین دارد، اما تاکید کرد که عمان به حیث میانجی عمل نخواهد کرد.

آقای بن علوی گفت "اسرائیل یک دولت حاضر در منطقه است و ما همه آنرا درک می کنیم. جهان در مورد این حقیقت آگاه است. شاید زمانی آن فرا رسیده است تا با اسرائیل مانند سایر دولت ها برخورد صورت بگیرد و در عین حال {اسرائیل} مسوولیت های مشابه {مانند سایر دولت ها} را بر عهده بگیرد."

پیش از سفر صدراعظم اسرائیل به عمان، محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین نیز به این کشور رفته بود. رهبران اسرائیل و فلسطین هر دو در جریان سفر شان به عمان با قابوس بن سعید آلسعید، سلطان عمان، دیدار کردند.

‎وزیر خارجۀ عمان همچنین گفته است که بهبود روابط میان فلسطینی ها و اسرائیلی کار سهل نیست، اما تاکید کرد که کشورش تلاش می کند تا منازعه میان دو کشور حل گردد.

بن علوی گفته است که عمان متکی به تلاش های دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده است تا به گفتۀ وی "توافق قرن" صلح در شرق میانه به دست بیاید.

در همین حال، خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر خارجۀ بحرین نیز از اظهارات مقامات عمانی در راستای توافق صلح میان اسرائیل و فلسطین حمایت کرده است

عمان، مانند سویس از دیر مدت زمان به این سو در فعالیت های دیپلوماتیک جهانی، بی طرفی خود را حفظ کرده است. این کشور در سال ۲۰۱۳ میلادی به صورت مخفی گفتگو ها میان ایالات متحده و ایران را وساطت کرد که در نهایت دو سال قبل موجب توافق هسته یی شد.

XS
SM
MD
LG