لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش تند چین به گزارش سالانه حقوق بشر امریکا


چین به انتشار گزارش سالانۀ حقوق بشر امریکا واکنش تندی نشان داده و گفته است که امریکا باید از "ذهنیت جنگ سرد" بیرون شده و به مداخله در امور چین پایان دهد.

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا روز گذشته با انتشار این گزارش، با اشاره به رفتار چین با گروه‌های اقلیت مسلمان، این کشور را به نقض گسترده حقوق بشر متهم کرد.

در این گزارش، علاوه بر چین، کشورهای دیگری چون ایران، کوریای شمالی و سودان جنوبی نیز راجع به کارنامه‌های حقوق بشری شان در سال گذشتۀ میلادی، مورد انتقاد قرار گرفته اند.

با این حال، لو کنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در یک کنفرانس خبری، این گزارش را "مملو از پیش‌داوری‌های ایدیولوژیک" توصیف کرد و گفت امیدوار است که امریکا "نگاهی به پیشینه حقوق بشری خود نیز بیاندازد."

آقای کنگ گفت "وضعیت حقوق بشر در چین پیشرفت زیادی داشته است. ما امیدوارم هستیم که امریکا عینک‌های دودی را از چشم‌هایش بردارد و از ذهنیت جنگ سرد بیرون شود."

در گزارش وزارت خارجه امریکا در مورد چین آمده است که این کشور ظرف سال گذشته، برنامۀ خود را برای زندانی کردن گروهی اقلیت‌های مسلمان "به شدت افزایش داده" است.

در این گزارش آمده که بین ۸۰۰ هزار تا دو میلیون نفر از مسلمانان در اردوگاه‌های کار اجباری در چین بسر می‌برند؛ جایی که به نقل از این گزارش، با آن‌ها بدرفتاری صورت گرفته و مورد شکنجه قرار می‌گیرند.

چین این محلات را "مراکز آموزشی" توصیف می‌کند و می‌گوید که برای مبارزه با افراط‌گرایی اسلامی و گرایش‌های جدایی‌طلبانه ایجاد شده اند.

هم‌زمان با این، چین به روز پنجشنبه، گزارش خود را از وضعیت حقوق بشر در امریکا منتشر کرد که در آن، عمدتا به نقل از گزارش رسانه‌های امریکایی، از وضعیت حقوق بشر در امریکا انتقاد شده است.

در این گزارش دوازده هزار کلمه‌ای، به موارد زیادی، از جمله "تبعیض جنسیتی" و نیز رفتار امریکا با مهاجران در مرز با مکسیکو پرداخته شده است.

XS
SM
MD
LG