لینک های دسترسی

Breaking News

خوشبینی ملا برادر نسبت به مصالحه در افغانستان


جریان نشست نمایندگان طالبان و امریکا در قطر

ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، نسبت به آیندۀ صلح در افغانستان ابراز خوشبینی کرده و گفته است که مردم افغانستان هیچ دلیلی ندارند که نسبت به توافقات صلح نگران باشند.

این نخستین اظهارات رسانه‌ای آقای برادر پس از رهایی‌اش از زندانی در پاکستان و تقرر به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر است.

او در یک نوار صوتی هشت دقیقه‌ای که از سوی گروه طالبان در انترنت منتشر شده، می‌گوید "مذاکرات صلح بسیار امیدوار کننده است، چون در تازه‌ترین دور، گفتگوهای خوبی صورت گرفت که راه را برای پیشرفت‌های بیشتر در مورد صلح در آینده هموار کرد."

روز سه شنبه، پنجمین دور مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه که ۱۶ روز طول کشید، پایان یافت و پس از آن، نمایندگان امریکا و طالبان از "پیشرفت" در گفتگوها خبر دادند.

به گفته مقامات امریکایی، گفتگوهایشان با طالبان روی چهار موضوع استوار است: خروج نظامیان خارجی از افغانستان، تضمین این‌که از افغانستان علیه کشور دیگری استفاده نخواهد شد، آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس سراسری.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که در مذاکرات با طالبان، پیشرفت‌هایی راجع به دو مورد اول صورت گرفته و پس از نهایی شدن آن، کار روی دو مورد بعدی آغاز خواهد شد.

با وجود این‌که نمایندگان طالبان و امریکا ظرف ماه‌های اخیر سرگرم گفتگو بوده اند، مقامات امریکایی می‌گویند که هنوز برای رسیدن به توافق نهایی برای مصالحه در افغانستان، به زمان زیادی نیاز است.

تا هنوز مشخص نیست که طالبان، در صورت مصالحه، چه نقشی در فضای سیاسی افغانستان خواهند داشت. با این حال، رئیس دفتر سیاسی طالبان تاکید کرده است که نظامی که در آینده در افغانستان به وجود خواهد آمد، تهدیدی در برابر هیچ کسی نخواهد بود.

آقای برادر می‌گوید "ما به همسایه‌ها، کشورهای منطقه و سایر کشورها اطمینان می‌دهیم که سیستم آینده علیه هیچ کسی نخواهد بود. ما تحت نفوذ هیچ کسی نیستیم و هیچ قصدی برای آسیب رساندن به کسی نداریم."

XS
SM
MD
LG