لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: برگزاری انتخابات مشروط به مذاکره با طالبان نیست


عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان گفته است که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری مشروط به چگونگی پیشرفت در مذاکرات امریکا با طالبان نیست.

آقای عبدالله که در حاشیه نشست مجمع اقتصاد جهان در اردن صحبت می‌کرد، گفت که پیشرفت‌هایی در هر دو زمینه – آمادگی برای برگزاری انتخابات و مذاکرات صلح – انجام شده، اما این دو روند کاملا از هم جدا هستند.

آقای عبدالله گفت: "در سال جاری، ما روی دو موضوع اصلی تمرکز داریم: یکی روند صلح است که در حمایت امریکا انجام می‌شود. پیشرفت‌هایی در آن صورت گرفته، اما هنوز کارهای زیادی باید در این زمینه انجام شود."

او افزود: "موضوع دیگر، انتخابات است. ما در راستای هر دو هدف کار می‌کنیم، اما یکی را مشروط به دیگری نمی‌دانیم. براساس قانون اساسی، انتخابات باید امسال برگزار شود و آمادگی‌های برای آن آغاز شده است."

ظرف ماه‌های اخیر، گزارش‌هایی در مورد احتمال تاخیر در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به دلیل مذاکرات صلح با طالبان منتشر شده است.

عمران خان، صدراعظم پاکستان از این هم فراتر رفته و چندین بار گفته است که برای شامل ساختن طالبان در روند سیاسی افغانستان، نیاز خواهد بود تا حکومت موقت در افغانستان تشکیل شود؛ اظهاراتی که واکنش تند وزارت خارجه افغانستان و شماری از سیاستمداران افغان را بدنبال داشته است.

اخیرا حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در گفتگو با صدای امریکا، با تاکید بر ادامۀ گفتگوهای صلح با طالبان گفت که تامین صلح در افغانستان بر هر موضوع دیگری اولویت دارد.

با این حال، آقای عبدالله می‌گوید، تا زمانی که طالبان گفتگوهای خود را با افغان‌ها و دولت افغانستان آغاز نکرده اند، چیزی به نام "روند صلح" شکل نخواهد گرفت.

او گفت: "طالبان هنوز با افغان‌ها، با دولت افغانستان و سایرین، وارد گفتگو نشده اند. این موضوعی کلیدی است و در صورتی که این مسله اتفاق بی‌افتد، آن‌وقت روند صلح آغاز خواهد شد."

XS
SM
MD
LG