لینک های دسترسی

Breaking News

محب: خلیلزاد در پی تصاحب قدرت در افغانستان است


حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان زلمی خلیلزاد را به "حاشیه راندن" و "مشروعیت زدایی" حکومت افغانستان و "مشروعیت بخشیدن" به گروه طالبان متهم کرد.

مقام های افغان تا کنون بار ها به گونه مستقیم و غیر مستقیم نارضایتی شان را از روند مذاکرات امریکا با گروه طالبان ابراز کرده اند اما اظهارات تازه حمدالله محب تندترین انتقاد علنی یک مقام ارشد حکومت افغانستان از زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان و مذاکرات تحت رهبری وی با گروه طالبان می باشد.

مشاور امنیت ملی افغانستان که برای اشتراک در نشست شورای امنیت ملل متحد به امریکا آمده است، روز پنجشنبه (۲۳ حوت) در شهر واشنگتن در صحبت با جمعی از خبرنگاران گفت که زلمی خلیلزاد با "حاشیه راندن" حکومت افغانستان در مذاکرات با گروه طالبان، در پی کسب "منفعت شخصی" می باشد.

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت: "فکر می کنیم شاید (در مذاکرات) اهداف شخصی وجود داشته باشد چون (در این روند) کمبود معلومات و اطلاعات موجود است."

حمدالله محب همچنین با انتقاد تند از شیوه مذاکرات بین امریکا و نمایندگان طالبان در قطر گفت که در این مذاکرات "هیچ شفافیتی" وجود ندارد.

مشاور امنیت ملی افغانستان افزود که زلمی خلیلزاد در مورد مذاکرات امریکا با گروه طالبان، با حکومت افغانستان مشوره نمی کند. او گفت: "ما تنها بخش های کوچک معلومات (در مورد این مذاکرات) را بدست می آوریم... آخرین افرادیکه در مورد این مذاکرات آگاه می شوند، ما (حکومت افغانستان) استیم."

حمدالله محب همچنین زلمی خلیلزاد را به تلاش برای تصاحب قدرت در افغانستان متهم کرد و گفت: "با در نظر داشت سابقه خلیلزاد، سابقه شخصی وی، او در پی اهدافی در افغانستان است. او (خلیلزاد) دو بار می خواست در انتخابات ریاست جمهوری اشتراک کند... تصور در افغانستان و در میان افراد که در حکومت استند، این است که شاید هدف از این همه گفتگو ها، ایجاد یک حکومت موقت باشد که او (خلیلزاد) وایسرای آن باشد (در راس آن قرار بگیرد)."

مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که زلمی خلیلزاد با انجام مذاکرات طولانی با گروه طالبان، حکومت افغانستان را که به گفته آقای محب "متحد و شریک قابل اعتماد" واشنگتن است، به حاشیه می راند و به "دشمن که جان هزاران امریکایی و افغان را گرفته" مشروعیت می دهد.

احضار مشاور امنیت ملی افغانستان به وزارت خارجه امریکا

ساعاتی پس از این اظهارات تند مشاور امنیت ملی افغانستان علیه زلمی خلیلزاد، وزارت خارجه ایالات متحده امریکا حمدالله محب را به مقر این وزارت احضار کرد.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که دیوید هیل، معاون وزیر خارجه امریکا در امور سیاسی در ملاقات با حمدالله محب "انتقاد" آقای محب از رویکرد امریکا در قبال مصالحه با طالبان را رد کرد.

معاون وزیر خارجه امریکا در این ملاقات به مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که زلمی خلیلزاد نماینده وزیر خارجه امریکا است و "حمله بر سفیر خلیلزاد، حمله بر وزارت خارجه امریکا" بوده و این کار منجر به ایجاد "موانع" در روابط دو طرفه بین امریکا و افغانستان و همچنین روند صلح می شود.

زلمی خلیلزاد پس از پایان دور پنجم مذاکرات با نمایندگان گروه طالبان در قطر که ۱۶ روز طول کشید، خلاف بار های قبلی به واشنگتن رفت در حالیکه او در گذشته پس از پایان مذاکرات با گروه طالبان به خاطر ملاقات با رهبران افغان به کابل سفر می کرد.

این در حالیست که ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر ضمن ابراز خوشبینی در مورد مذاکره با امریکا، گفته است که مردم افغانستان نباید در مورد توافقات صلح نگران باشند.

XS
SM
MD
LG