لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان: افزایش خشونت‌ها در افغانستان 'به شدت نگران‌کننده است'


عمران خان، صدراعظم پاکستان گفته است که از افزایش خشونت‌ها در افغانستان "به شدت نگران" است و هشدار داده که این موضوع تلاش‌های جاری برای تامین صلح در افغانستان را آسیب خواهد زد.

مقامات پاکستانی ظرف ماه‌های اخیر تلاش کرده اند زمینه را برای گفتگوهای مستقیم میان امریکا و نمایندگان طالبان فراهم کنند. پس از آن، چندین بار میان طالبان و امریکا گفتگوهای مستقیم و پشت درهای بسته در قطر انجام شده است.

اگرچه زلمی خلیلزاد، مذاکره کنندۀ اصلی امریکا با طالبان، بارها از پیشرفت در این مذاکرات خبر داده، اما گروه طالبان اخیرا عملیات بهاری خود را در افغانستان اعلام کردند و همزمان با آن، خشونت‌ها در این کشور شدت گرفته است.

آقای خان روز پنجشنبه در بیانیه‌ای گفت: "پاکستان از تمامی جناح‌ها می‌خواهد که اهمیت زمان حاضر را درک کرده و از آن استفاده کنند."

مقامات دولت افغانستان، پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرده و نیز اظهارات آقای خان در مورد افغانستان را همواره "مداخله" در امور این کشور تلقی کرده اند.

با این حال، آقای خان گفت: "پاکستان از تمامی امکانات امنیتی و دپلوماتیک خود برای موفقیت روند صلح استفاده کرده است. پاکستان از این پس در بحران داخلی افغانستان هیچ جهتی را نخواهد گرفت."

او افزود: "پاکستان از روند (صلح) کاملا حمایت می‌کند، به شمول گام بعدی گفتگوی بین‌الافغانی که در آن افغان‌ها خودشان راجع به آینده کشورشان تصمیم بگیرند."

گروه طالبان تا حالا از گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان خودداری کرده است و اخیرا، نشستی میان طالبان و شماری از سیاستمداران و نمایندگان جامعه مدنی افغانستان که قرار بود در قطر برگزار شود، برهم خورد.

مقامات امریکایی گفته اند تا زمانی که طالبان حاضر به گفتگو با "افغان‌ها" نشده و روی برقراری یک آتش‌بس سراسری توافق نکنند، توافقات امریکا با طالبان نهایی نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG