لینک های دسترسی

Breaking News

دنفورد: تا پایان شورش‌گری نیاز به حضور نظامی در افغانستان داریم


جوزف دنفورد، لوی درستیز قوای مسلح امریکا گفته است که تا پایان کامل شورشگری در افغانستان، لازم است نیروهای امریکایی در این کشور باقی بمانند.

این اظهارات ظاهرا اشاره به حضور درازمدت نظامی امریکا در افغانستان دارد؛ موضوعی که در ابراز نظرهای مقامات امریکایی حداقل در ماه‌های اخیر تازگی دارد.

آقای دنفورد روز چهارشنبه در یک نشست کانگرس گفت: "فکر می‌کنم تا زمانی که شور‌ش‌گری در افغانستان ادامه داشته باشد، ما به حفظ نیروهای ضد تروریزم در آنجا نیاز داریم."

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که امریکا ظرف ماه‌های اخیر درگیر مذاکرات طولانی و پشت درهای بسته با نمایندگان گروه طالبان بر سر احتمال پایان دادن جنگ در این کشور بوده است.

به گفته منابع طالبان و مقامات امریکایی، طرح خروج نیروهای خارجی از افغانستان و نیز تضمین اینکه افغانستان بار دیگر به پایگاهی برای تروریزم بین‌المللی تبدیل نخواهد شد، از مسایل مورد بحث در این گفتگوها بوده است.

اخیرا هر دو جناح گفته اند که پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این عرصه بدست آمده است.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان که درگیر مذاکرات مستقیم با طالبان است، گفته که امریکا در صورتی که مطمین شود تهدید امنیتی از افغانستان متوجه جهان نیست، به ادامه حضور نظامی در این کشور نیاز نخواهد داشت.

XS
SM
MD
LG