لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا کمک‌های غیرنظامی خود را به افغانستان ارزیابی می‌کند


وزارت خارجه امریکا و دولت افغانستان از آغاز بررسی کمک‌های دولت امریکا به افغانستان در بخش‌های غیرنظامی خبر داده اند.

سفارت امریکا در کابل می‌گوید که این بررسی به درخواست اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان انجام می‌شود و هدف آن ارزیابی "نتایج استراتیژیک" کمک‌های امریکا با دولت افغانستان است.

امریکا در بخش‌های صحت، آموزش، رشد اقتصادی، انرژی، زیربناها و حفظ آثار تاریخی و فرهنگی، با دولت افغانستان همکاری می‌کند.

این ارزیابی در حالی آغاز می‌شود که حکومت وحدت ملی افغانستان در پایان کار خود قرار دارد و انتظار می‌رود تا چهار ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

در اعلامیه‌ای که سفارت امریکا در کابل منتشر کرده، آمده است: "این ارزیابی مشترک، زمینه را برای اولویت‌بندی بیشتر همکاری‌های غیرنظامی امریکا با افغانستان، تقویت نهادهای داخلی و خودکفایی افغان‌ها فراهم خواهد کرد. دولت‌های امریکا و افغانستان توافق دارند که همکاری‌های غیرنظامی برای حمایت از مردم افغانستان کماکان ادامه یابد."

امریکا از بزرگترین حامیان مالی افغانستان به شمار می‌رود.

براساس گزارش سرمفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار)، امریکا از سال ۲۰۰۲ تا حالا بیشتر از ۹۰۰ میلیارد دالر برای افغانستان هزینه کرده که بخش اعظم آن در عرصه نظامی به مصرف رسیده است.

با این حال، انتقادها از حیف و میل پول‌های کمک شده به افغانستان نیز وجود داشته است.

سفارت امریکا در کابل می‌گوید که برنامۀ جدید ارزیابی که به شکل مشترک از سوی دولت‌های امریکا و افغانستان انجام می‌شود، زمینه را برای شناسایی چالش‌هایی که در این عرصه وجود دارد، فراهم خواهد کرد.

این ارزیابی قرار است در آخر ماه می سال ۲۰۱۹ انجام شود.

XS
SM
MD
LG