لینک های دسترسی

Breaking News

ادامۀ جنگ؛ پیام رهبر طالبان در آستانۀ عید


ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان با انتشار پیامی به مناسبت عید فطر به ادامۀ جنگ در افغانستان تا رسیدن به "اهداف"شان تاکید کرده است.

در پیام صوتی که از سوی این گروه منتشر شده، رهبر طالبان اگرچه گفته که خواهان پایان جنگ در افغانستان است، اما هیچ اشاره‌ای به ارادۀ این گروه برای برقراری آتش‌بس نکرده است.

این پیام در حالی منتشر می‌شود که اخیرا دومین نشست نمایندگان گروه طالبان و چهره‌های سیاسی افغانستان در مسکو برگزار شد که در آن، برقراری آتش‌بس موقت در جریان روزهای عید فطر، از مسایل مورد بحث بود؛ اما شرکت کنندگان نشست نتوانستند در این زمینه به توافق برسند.

دولت افغانستان در واکنش به پیام عیدی رهبر طالبان، یک‌بار دیگر به خواست خود برای برقراری آتش‌بس و آغاز گفتگوهای "بین‌الافغانی" تاکید کرده است.

صمیم عارف، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت که حکومت افغانستان "هر لحظه برای آتش‌بس و مذاکرات بین‌الافغانی آماده است."

این اظهارات در واکنش به بخشی از پیام رهبر گروه طالبان مطرح شد که در آن حکومت افغانستان به "کارشکنی" در زمینه مذاکرات بین‌الافغانی متهم شده بود.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت که حکومت افغانستان "اقدامات بی‌نظیری" برای پایان دادن به جنگ در این کشور انجام داده، اما گروه طالبان همواره به ادامۀ جنگ اصرار کرده است.

جدا از دیدار نمایندگان طالبان با جریان‌های سیاسی افغانستان، این گروه ظرف ماه‌های اخیر با هیات امریکایی نیز درگیر گفتگو بوده اند.

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان گفته است که برقراری آتش‌بس و آغاز گفتگوهای مستقیم طالبان با دولت افغانستان، بخش اساسی توافقات صلح با این گروه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG