لینک های دسترسی

Breaking News

پایان نشست مسکو؛ 'پیشرفت‌های خوب' اما بدون توافق نهایی


هیات مذاکره کننده طالبان در نشست مسکو

نشست نمایندگان گروه طالبان با سیاستمداران افغانستان در مسکو، بدون اینکه دو جانب توانسته باشند به توافق مشخصی در رابطه به دورنمای صلح در افغانستان دست یابند، به پایان رسیده است.

این دومین نشست طالبان با نمایندگان جریان‌های سیاسی افغانستان است که ظرف ماه‌های اخیر در مسکو برگزار می‌شود.

یک سخنگوی گروه طالبان، پس از پایان این نشست، از "پیشرفت‌های خوب" در جریان مذاکرات خبر داد، اما گفت که هنوز بر سر صلح در افغانستان به توافقی نرسیده اند.

سهیل شاهین، سخنگوی هیات مذاکره کننده طالبان به خبرنگاران گفت: "ما راضی استیم. مذاکرات موفقانه بود و امیدواریم در آینده نیز ادامه یابد."

سخنگوی طالبان گفت که در این نشست روی یک طرح آتش‌بس در افغانستان نیز بحث شده است، اما جزییات بیشتری در این زمینه ارایه نکرد.

پیش از این برخی گزارش‌ها حاکی بود که طالبان احتمالا به برقراری یک آتش‌بس سه روزه در جریان روزهای عید توافق کنند. با این حال، عطا محمد نور، از اشتراک کنندگان این نشست گفت که با وجود گفتگوهای فراوان، دو جانب نتوانستند روی برقراری آتش‌بس به توافقی برسند.

در این نشست، روی سایر مسایل مورد بررسی، از جمله رهایی زندانیان، "تحکیم نظام اسلامی"، آینده حضور نیروهای خارجی در افغانستان و مسایل راجع به حقوق زنان نیز توافق قطعی به دست نیامده است.

فوزیه کوفی، عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان و یکی از تنها دو زنی که در نشست مسکو حضور داشت، ساعتی پس از پایان این نشست در صفحه تویتر خود نوشت که صلح به معنای تسلیم شدن به طالبان و "عقب‌گرد به نظام آن‌ها نیست."

گفتگوها در مسکو، جدا از مذاکرات نمایندگان طالبان با امریکا است که در جریان ماه‌های اخیر در قطر جریان داشته است.

دو جانب امریکا و طالبان، در شش دور گفتگو، روی چگونگی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و تضمین این‌که افغانستان بار دیگر به تهدیدی برای امنیت بین‌المللی تبدیل نشود، مذاکرات بین الافغانی میان حکومت افغانستان و طالبان و آتش بس پایدار گفتگو کرده اند، اما این گفتگوها، تا حالا نتایج قطعی به همراه نداشته است.

با وجود این مذاکرات، نمایندگان گروه طالبان تا حالا هم از گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان خودداری کرده اند و هم از شدت شورشگری آن گروه کاسته نشده است.

XS
SM
MD
LG