لینک های دسترسی

Breaking News

هیات: مسوول حمله به تانکرهای نفت 'عوامل وابسته به یک کشور' بوده است


یک هیات مشترک عربستان سعودی، امارات متحده عربی و ناروی گفته است که تحقیقات ابتدایی آن‌ها نشان می‌دهد که "عوامل وابسته به یک کشور" مسوول حملات ماه گذشته به تانکرهای نفت در سواحل امارات متحده عربی بوده است.

این هیات اعلامیۀ مشترکی در این رابطه منتشر کرده و آن را در اختیار سازمان ملل متحد قرار داده اند.

در این اعلامیه آمده است که براساس تحقیقات ابتدایی، قایق‌های تیزرفتار، غواص‌ها را به نزدیک این تانکرها رسانده و آن‌ها بمب‌های آبی را در این تانکرها جاسازی کرده اند.

در اعلامیه آمده است: "با آنکه تحقیقات هنوز ادامه دارد، اما این اطلاعات نشان می‌دهد که تمام چهار حمله، بخشی از یک عملیات پیچیده و سازماندهی شده‌ای بوده که از سوی عواملی با ظرفیت قابل‌ملاحظۀ اجرایی – به احتمال زیاد عوامل وابسته به یک کشور - اجرا شده است."

اگرچه این هیات در این زمینه از کشور خاصی نام نبرده، اما سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل متحد گفته است که تمام شواهد نشان می‌دهد که ایران در عقب این حمله قرار دارد.

عبدالله المعلمی، سفیر عربستان سعودی در سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: "باور ما این است که مسوولیت این اعمال، به دوش ایران است. در این زمینه هیچ تردیدی نداریم. به باور ما، شواهد کافی برای این ادعا وجود دارد."

پیش از این، مقامات امریکایی نیز اتهامات مشابهی را به ایران وارد کرده بودند.

جان بولتن، مشاور امنیت ملی امریکا در جریان سفر ماه گذشته‌اش به ابوظبی گفته بود "واضح است که ایران در عقب این حملات قرار دارد."

ایران این اتهامات را رد کرده و آن را بخشی از تبلیغات امریکا توصیف کرده است.

چهار حمله به تانکرهای نفت در سواحل امارات متحده عربی، ماه گذشته ظرف کمتر از یک ساعت انجام شد.

در این حملات، دو تانکر نفت مربوط به عربستان سعودی، یکی از امارات متحده عربی و یکی از ناروی هدف قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG