لینک های دسترسی

Breaking News

آلمان: اروپا نمی‌تواند برای حفظ توافق هسته‌ای ایران معجزه کند


وزیر خارجه آلمان می گوید که کشور های اروپایی به توافقنامه هسته‌ای با ایران موسوم به برجام متعهد اند اما به گفتۀ وی آنان نمی‌توانند برای حفظ این توافقنامه "معجزه" کنند.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که به ایران سفر کرده است دوشنبه ۱۰ می (۲۰ جوزا) در نشست خبری مشترک با محمد جواد ظریف، همتای ایرانی خود گفت که بریتانیا، فرانسه و آلمان به تعهدات شان در توافقنامه هسته‌ای با ایران، پایبند باقی خواهند ماند.

پس از خروج ایالات متحده از برجام و از سرگیری تحریم های فلج کنندۀ امریکا بر تهران، تنش بین ایالات متحده و ایران نیز روزتاروز شدید شد، تاجاییکه احتمال رویارویی نظامی بین دو کشور مطرح شده بود.

وزیر خارجۀ آلمان با اشاره به تنش به میان آمده گفت که ادامه مذاکرات به منظور جلوگیری از تقابل نظامی، یک امر ضروری می باشد. او گفت که وضعیت در منطقه "بی نهایت محترق و جدی" بوده و تشدید وضعیت کنونی می تواند منجر به یک تقابل نظامی گردد.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفت که با همتای آلمانی اش مذاکرات "صریح و جدی" داشت. او افزود که ایران به خاطر حفظ توافقنامه هسته‌ای این کشور، با کشور های اروپایی همکاری خواهد کرد.

در همین حال، یوکیو امانو، رییس اداره بین المللی انرژی اتمی ملل متحد در مورد افزایش تنش ها در پیوند به برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده است.

آقای امانو امروز در یک سخنرانی به نمایندگان ۳۵ کشور عضو هیات مدیره این اداره، همچنین خواستار کاهش این تنش ها از طریق مذاکره شد. او گفت که عملی کردن کامل تعهدات مندرج در توافقنامه هسته‌ای توسط ایران، یک امر ضروری است.

XS
SM
MD
LG