لینک های دسترسی

Breaking News

روز دوم مذاکرات قطر و واکنش ها به حملات اخیر طالبان


روز دوم مذاکرات بین الافغانی برای صلح افغانستان به میزبانی آلمان و قطر در دوحه، یک روز پس از انفجار مرگبار در غزنی، برگزار شد.

به نظر می‌رسد که حملات اخیر طالبان در افغانستان، قسماً بر نشست قطر تاثیر گذاشته است.

یکی از مقام‌های افغان شامل درمذاکرات قطر که نخواست نامی از او گرفته شود به اسوشیتدپرس گفت که نشستن با افرادی که در مقابل افغان‌های بیگناه می‌جنگند کار بسیار دشوار است.

او گفت:" نشستن در برابر افرادی که علیه افغان‌های بیگناه جنگ راه اندازی می‌‎کنند بسیار دشوار است اما این همزمان آزمایش تعهد ما به صلح است."

یک مقام دیگر حکومت افغانستان در قطر نیز بدون ذکر نام اش گفته است که در مورد موقف طالبان تردید دارد.

او در تماسی با اسوشتیدپرس گفت:" من منحیث یک افغان به این جا آمده ام اما مطمین نیستم که طالبان نیز خود را افغان می‌خوانند یا نه."

گروه طالبان مسوولیت انفجاری در غزنی را بر عهده گرفت که در آن ۱۲ نفر کشته و ۱۷۹ نفر دیگر، به شمول کودکان زخمی شدند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در مورد تلفات غیرنظامیان در افغانستان به صدای امریکا معلومات داد.

او گفت: "پالیسی ما این است که تاسیسات ملکی را نه بلکه تاسیسات نظامی را هدف قرار می‌دهیم. پالیسی ما جلوگیری از تلفات غیرنظامیان است. فکر نمی‌کنم افراد ملکی عمداً هدف قرار گرفته باشند و اگر چنین شده باشد، تحقیقات در زمینه صورت خواهد گرفت."

او افزود که جنگ هنوز هم جریان دارد و "بدبختانه که برخی اوقات سبب تلفات غیرنظامیان می‌شود که آنهم غیر عمدی می‌باشد".

اما عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت افغانستان می‌گوید که طالبان با راه اندازی خشونت ها در پی امتیاز گیری در مذاکرات صلح اند.

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه امروز دوشنبه هشتم جولای (۱۷ سرطان) گفت: "از راه کشتن مردم بی‌گناه کسی امتیاز در جای گرفته نمی‌تواند و گرفتن مسوولیت این حملات، یک جنایت است".

این در حالی است که موضوع آتش بس و سایر موضوعات کلیدی مانند حقوق زنان در نشست امروز به بحث گرفته شد.

مولوی صفی الله نورستانی یکی از اشتراک کنندگان در نشست قطر گفت: " از جانب هیاتی که از کابل آمده اند روی آتش بس تاکید صورت گرفت اما طالبان تا حال در این مورد پاسخ مثبت ارایه نکرده اند."

طالبان تا این دم تمامی پیشنهادات برای آتش بس سراسری و مذاکره مستقیم با دولت افغانستان را رد کرده اند.

مارکس پوتزل، نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان در آغاز نشست امروز گفت که زمان آن فرارسیده است تا افغان‌ها اختلافات شان را کنار بگذارند.

او گفت: "تاریخ آنانی را به خاطر خواهد سپرد که به خاطر کشور شان، اختلاف شان را کنار می‌گذارند."

حکومت قطر نیز گفته است که امید دارد افغان‌ها گفتگو های سازندۀ داشته باشند.

جوانب مذاکره کنندگان امروز روی ایجاد یک کمیته هشت نفری – پنج عضو هیات کابل و سه عضو طالبان- توافق کردند تا اعلامیه مشترکی در مورد مذاکرات صلح بین الافغانی تدوین و نشر کنند.

XS
SM
MD
LG